Πιο εύκολα κι απ’ το «σπίτι» του

Στο ΟΑΚΑ δυσκολεύτηκε, στο «Αλεξάνδρειο» όμως δε συνέβη το ίδιο. Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τον Άρη με σκορ 88-65 στη Θεσσαλονίκη και κάνοντας το 2-0, προκρίθηκε στην επόμενη φάση των πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό με πλεονέκτημα έδρας. Δεν μπόρεσε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή και τελείωσε έτσι, η σεζόν για αυτήν.

Όλοι οι παίκτες και των δύο ομάδων αγωνίστηκαν και όλοι τους -πλην των Μποχωρίδη και Τσαρτσαρή- σκόραραν. Κορυφαίοι ήταν οι Σάτο και Γιασικεβίτσιους από πλευράς νικητών, ενώ ο Μπόγρης ξεχώρισε από πλευράς γηπεδούχων.

Την Τρίτη (24/04) είναι η επικρατέστερη ημερομηνία για το πρώτο ματς των «πράσινων» με τους Ροδίτες.

Τη νίκη που θα του έδινε την πρόκριση για την επόμενη φάση των πλέι οφ χωρίς να χρειαστεί τρίτο ματς ήθελε ο Παναθηναϊκός. Έτσι, μπήκε δυναμικά στον αγώνα και προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του (11-17 στο 9ο λεπτό). Ο Άρης από την άλλη ήθελε να ικανοποιήσει τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο και προσπάθησε να μην χάσει τον έλεγχο του παιχνιδιού (18-21 στο τέλος του δεκαλέπτου).

Κάτι τέτοιο όμως, δεν ήταν εύκολο και με τους «πράσινους» να ανεβάζουν στροφές οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο -14 (23-37) στο 14ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το μόνο ωστόσο, που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 10 (36-46).

Καταιγιστικός ήταν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρος ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» με επιμέρους σκορ 11-2 υπέρ του, έφτασε να προηγείται με 19 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (38-57). Τον πλουραλισμό τους στην επίθεση διατήρησαν οι φιλοξενούμενοι και στη συνέχεια και το δεκάλεπτο έληξε με τους «πράσινους» 53-68.
Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή γνώριζε πως δεν μπορούσε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, την ώρα που ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ακόμη και με 24 πόντους (57-81) στο 35ο λεπτό. Το ματς τελείωσε 65-88 υπέρ της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που προκρίθηκε έτσι στην επόμενη φάση κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-46, 53-68, 65-88

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 3, Κερούς 7 (1), Ταπούτος 6 (1), Τσαϊρέλης 5, Ντέιβις 4, Κρούσιτς 1, Μποχωρίδης, Μπόγρης 16 (8 ριμπάουντ), Μάλντροου 9, Βεργίνης 9 (1 τρ., 5 ασίστ), Δήμας 3 (1), Βεζένκοφ 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 8, Λόγκαν 13 (2), Σάτο 11 (2), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 7 (1), Βουγιούκας 7, Νικ Καλάθης 5 (1), Σμιθ 10 (1 τρ., 8 ριμπάουντ), Καϊμακόγλου 8 (1), Γιασικεβίτσιους 10 (2 τρ., 9 ασίστ).