Αγγλία

Πρώτο βήμα για Μπλάκπουλ

Η Μπλάκπουλ έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό των πλέι-οφ ανόδου της Τσάμπιονσιπ, επικρατώντας 1-0 της Μπέρμιγχαμ στο κατάμεστο «Μπλούμφιλντ Ρόουντ»! Απόλυτος κυρίαρχος η ομάδα του Ίαν Χόλογουεϊ, έχασε πολλές ευκαιρίες να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς. Στις 9 Μαΐου η ρεβάνς στο «Σεντ Άντριους».

Ο ενθουσιασμός των οπαδών της Μπλάκπουλ στην ιδέα της επιστροφής της ομάδας στην πρώτη κατηγορία της Αγγλίας μεταφέρθηκε από το πρώτο λεπτό στους ποδοσφαιριστές που έκλεισαν τους «μπλε» στα καρέ τους και επιτίθονταν κατά κύματα!

Το γκολ ήρθε σε εξαιρετικά κρίσιμο σημείο, με τον Τομ Ινς να σουτάρει χαμηλά και τη μπάλα να κοντράρει στα πόδια του Κέρτις Ντέιβις για να γίνει το 1-0 στο 44ο λεπτό. Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν καθόλου, με τους «tangerines» να έχουν τον πρώτο λόγο και τη Μπέρμιγχαμ να ψάχνει… διέξοδο από την κόλαση του «Μπλούμφιλντ Ρόουντ», αποχωρώντας με όσο το δυνατόν λιγότερα γκολ παθητικό! Η ομάδα του Κρις Χιούτον πέτυχε το στόχο της και την επόμενη Τετάρτη εξαντλεί τις πιθανότητές της, φιλοξενώντας τη Μπλάκπουλ στο «Σεντ Άντριους».

Πηγή: england365