Κύπρος

Έπεσε ο Άρης Λεμεσού

Στη δεύτερη κατηγορία του κυπριακού πρωταθλήματος υποβιβάζεται ο Άρης Λεμεσού μετά την ήττα του με 3-1 εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ του Γ’ ομίλου. Η ομάδα της Λεμεσού δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, που θα της επέτρεπε να διεκδικήσει την παραμονή της στην τελευταία αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με πέναλτι του Κίντι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους , αλλά ο Άρης παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 48ο λεπτό μετά την αποβολή Κομπόιο, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 60’ με τον Γκέλσον. Ωστόσο, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να κρατήσουν την ισοπαλία, οι γηπεδούχοι σκόραραν δυο τέρματα στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ντουάρτε στο 85’ και τον Κεμόν στο 90’.

Στον άλλο αγώνα για τον Γ’ όμιλο ο Εθνικός Άχνας νίκησε με 2-0 την Παραλίμνι με τον Σερχάο στο 22ο λεπτό να ανοίγει το σκορ και τον Μαρκόφσκι να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του στο 85’.

Για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου του κυπριακού πρωταθλήματος, η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε με 3-1 την Αλκή, ενώ Απόλλων Λεμεσού και Νέα Σαλαμίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.