Γενικά

Πρόκριση για Μοτσάλιν, 'χάλκινη' η Παπαβασιλείου

Μόνο ο Αλέκος Μοτσάλιν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, μέσω του Προολυμπιακού τουρνουά πάλης του Ελσίνκι. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την πρόκριση στην κατηγορία του και θα ακολουθήσει στην αγγλική πρωτεύουσα τη Μαρία Πρεβολαράκη.

Μόνο το χάλκινο μετάλλιο θα μείνει από την προσπάθεια της Αγόρως Παπαβασιλείου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε την τρίτη θέση στο ρεπεσάζ, όμως αυτό δεν της έφτανε για να εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Η Παπαβασιλείου νίκησε στους δύο πρώτους της αγώνες τη Βρετανίδα Κόνολι και την Ισραηλινή Κράτις. Στον επόμενο γύρο, όμως, έχασε από την Λιθουανή Γκριγκόριεβα με 1-3 (1-1, 1-1, 0-1).

Εκτός έμειναν και οι αδερφοί Κουτσιούμπα. Ο Ξενοφών έχασε από τον Γεωργιανό Φερσελίτζε με 3-1 (0-1, 1-0, 1-0).

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης