NBA

Ανατροπή και... 1-0

Προβάδισμα στους τελικούς της Δύσης πήραν οι Σπερς νικώντας τη Θάντερ στο Σαν Αντόνιο με 101-98 στον πρώτο αγώνα της σειράς. Η ομάδα της Οκλαχόμα προηγήθηκε με διαφορά εννέα πόντων (73-64) έντεκα λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο τα «σπιρούνια» με επί μέρους σκορ 39-27 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο έφτασαν στη 19η συνεχή τους νίκη με κορυφαίο τον Μάνου Τζινόμπιλι.

Ο Αργεντινός γκαρντ είχε 26 πόντους και μαζί με τον Τόνι Πάρκερ και τον Τιμ Ντάνκαν που πρόσθεσαν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα συνέθεσαν τη γνωστή... Αγία Τριάδα των Τεξανών. Δύο λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν κα στο +10 (94-84), αλλά ο Τζέιμς Χάρντεν με τρία τρίποντα περιόρισε την έκταση του σκορ για την ομάδα του. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 27 πόντους για τη Θάντερ, ενώ Χάρντεν και Γουέστμπρουκ πρόσθεσαν 19 και 17.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει ξημερώματα της Τετάρτης και πάλι στο Σαν Αντόνιο.

Δωδεκάλεπτα: 24-18, 46-47, 62-71, 101-98.

Σπερς: Τζινόμπιλι 26, Πάρκερ 18 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Ντάνκαν 16 (11 ριμπ.), Νιλ 12, Ντιαό 8, Λέοναρντ 7 (7 ριμπ.), Σπλίτερ 9 (6 ριμπ.), Τζάκσον 5, Μπόνερ.

Θάντερ: Ντουράντ 27 (10 ριμπ.), Γουέστμπρουκ 17, Χάρντεν 19, Φίσερ 13, Σεφολόσα 7, Πέρκινς 5, Ιμπάκα 5 (7 ριμπ.), Κόλισον 5, Κουκ.