Βόλεϊ

Νέα ήττα

Δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στην Ισπανία η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με 3-1 σετ από το αντίστοιχο της Ιβηρικής Χερσονήσου, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης εβδομάδας του πρώτου ομίλου του Ευρωπαϊκού Λιγκ και γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο Τεριέλ.

Στο πρώτο σετ, η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-5 και 12-7. Οι Ισπανοί κατάφεραν να φτάσουν στο 19-13, όμως οι Πελεκούδας και Καρυπίδης έφτασαν στο 20-17 και στο 22-20 με τον Σουλτανόπουλο. Ο Μπέλος ισοφάρισε σε 24-24 και έδωσε το πρώτο σετ στην Εθνική.

Στο δεύτερο σετ, η Ελλάδα κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και προηγήθηκε και 16-17 με τον Ριζόπουλο. Όμως, η κακή υποδοχή έφερε το 25-19 για τους «οικοδεσπότες».

Στο τρίτο σετ, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έμεινε πίσω από νωρίς, 4-1, 7-1, 10-3 μέχρι το τελικό 25-15.

Στο τέταρτο σετ, βγήκε η κούραση και οι λιγότερες επιλογές έφεραν το 16-9 και το 21-13. Ένα σερί των Ελλήνων έφερε το 21-18, το 22-20 και το 23-21, όμως η ελληνική ομάδα δεν άντεξε και ήρθε το τελικό 25-22.

Την Κυριακή στις 16:00, η Εθνική θα αντιμετωπίσει τη Δανία.

Τα σετ: 27-29, 25-19, 25-15, 25-22

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Μουρόζ): Ερνάν 1 (1 μπλοκ), Νοντά 10 (9/19, 1 μπλοκ, 65%-47%), Αλτάγιο 14 (12/16, 2 μπλοκ), Ντελγκάδο 19 (17/22, 2 μπλοκ, 55%-33%), Σουγκράνες 15 (11/18, 4 μπλοκ), Ροκαμόρα 9 (8/21, 1 μπλοκ), Λένας (λ, 62%-33%)/ Ροντρίγκεζ 2 (2/9, 60%-60%), Πέρεζ 12 (8/20, 3 άσσους, 1 μπλοκ), Βιτσιάνα, Μπαρτσάλα 1

ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Μπέλλος 15 (12/29, 2 μπλοκ, 1 άσσο), Τερζής 2 (2 μπλοκ), Καριπίδης 18 (15/36, 3 μπλοκ, 50%-25%), Ριζόπουλος 4 (3/13, 1 μπλοκ, 59%-53% υπ.), Πελεκούδας 8 (7/14, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος (3 (2/10, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου Α. (λ, 74%-46%)/ Πετρέας 4 (3/6, 1 μπλοκ), Σαρικεϊσογλου 3 (3/7, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου Θ., Στοιβαχτής, Σμαραγδής

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Αλέκος Λεώνης, τόνισε πως:«Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά. Θα σας αναφέρω ένα παράδειγμα για να σας δώσω να καταλάβετε τι αντιμετωπίζουμε. Η Ισπανία έχοντας όλη τη βασική ομάδα, άφησε στο πρώτο σετ εκτός τον Πέρεζ και το έχασε.

Ήταν πιθανό, αν συνέχιζε χωρίς αυτόν, να έχανε και το ματς. Από την Εθνική Ελλάδος, αυτή τη στιγμή λείπουν 10 παίκτες. Καταλαβαίνετε τι προσπάθεια κάνουν αυτά τα παιδιά. Όταν μπήκε ο βασικός τους διαγώνιος μας χάλασε την υποδοχή, με αποτέλεσμα τα ποσοστά μας στην επίθεση να πέσουν, ενώ και στο μπλοκ "έπεσε" ο ρυθμός, ενώ στα πρώτα δύο σετ τα πήγαμε πολύ καλά. Κανονικά, θα έπρεπε να είμαστε ευχαριστημένοι από τις νίκες και όχι από τις εμφανίσεις, αλλά σας είπα τι αντιμετωπίζουμε».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης