Πορτογαλία-Ελλάδα 2-3 (Τελικό)

Σπουδαία πρόκριση για την Εθνική μας. Επικράτησε 3-2 της Πορτογαλίας και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19. Δύο γκολ ο Κατίδης και ένα Γιαννιώτας. Μείωσαν οι Πορτογάλοι με Αντρέ Γκόμες και Μπετίνιο.

Τέλος! Η Ελλάδα παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού. Με μια τεράστια εμφάνιση παίρνουν την πρόκριση με 3-2 χάρη στα δύο γκολ του Κατίδη και το ένα του Γιαννιώτα.

94' Γκολ με τον Μπετίνιο για την Πορτογαλία.

90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων. Έχουμε μπει ήδη σε αυτές.

89' Κίτρινη κάρτα στον Αντρέ Γκόμες.

87' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Έξω ο Μάριο μέσα ο Το Ζε

86' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κουρμπέλης δίνει τη θέση του στον Ρουγκάλα.

83' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Καβαλέιρο δίνει τη θέση του στον Μπετίνιο

Έχουμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

77' Κόκκινη κάρτα στην Ελλάδα και τον Μαυρία. Δεύτερη κίτρινη για χέρι στο μέσο της Εθνικής μας. Με δέκα και η ομάδα του Τσάνα.

73' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μπακασέτας στη θέση του Κατίδη.

69' Γκολ για την Ελλάδα με τον Κατίδη. Πέρασε και πάλι όποιον ο Γιαννιώτας, έκανε τη σέντρα και ο Κατίδης μόνος του κάνει το 3-1.

64' Δοκάρι με τον Διαμαντάκο. Ωραία κάθετη πάσα του Γιαννιώτα αλλά το πλασέ του Διαμαντάκου, σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βελόσο.

63' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μπουχαλάκης μπαίνει στη θέση του Μπάλα.

Αρκετά εκνευρισμένοι οι Πορτογάλοι, οι οποίοι δεν έπαιξαν... ούτε fair play όταν ο Κατίδης ήταν εκτός.

Δεν υπάρχει κάποια καλή στιγμή μέχρι τώρα στο δεύτερο ημίχρονο.

53' Κίτρινη κάρτα στον Ζοάο Μάριο της Πορτογαλίας.

Συντηρητικό παιχνίδι από την Εθνική μας στο δεύτερο ημίχρονο. Έχουν αυτό που θέλουν και αναζητούν και ένα τρίτο γκολ για να «κλειδώσουν» την πρόκριση.

Η Εθνική μας θέλει μόνο νίκη για να περάσει στα ημιτελικά.

Δεν υπάρχουν αλλαγές στις δύο ομάδες.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την Εθνική μας ομάδα να είναι μπροστά στο σκορ 2-1 με τα τέρματα των Γιαννιώτα και Κατίδη.

44' Κίτρινη κάρτα στον Μαυρία της Ελλάδας.

41' Γκολ για την Ελλάδα με τον Κατίδη. Ο μέσος του Άρη βάζει και πάλι στη θέση του οδηγού την ομάδα του Τσάνα, η οποία κρατάει την πρόκριση στα χέρια της.

Η Ελλάδα πιέζει, μετά την αποβολή της Πορτογαλίας και θέλει να καταφέρει να βάλει γκολ, ακόμα και πριν το ημίχρονο.

37' Σουτ του Διαμαντάκου μέσα από την περιοχή, αλλά μπλοκάρει ο Βελόσο. Πιέζει η Εθνική μας.

36' Κόκκινη κάρτα στην Πορτογαλία και τον Μάρτινς. Δυνατό φάουλ στον Κατίδη και απευθείας κόκκινη για τον Πορτογάλο.

34' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτα της Ελλάδας.

30' Καλή στιγμή για την Ελλάδα με τον Διαμαντάκο, ο οποίος σουτάρει, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

Θυμίζουμε η Εθνική μας θέλει μόνο νίκη για να περάσει στα ημιτελικά του θεσμού.

28' Σουτ του Ζοάο Μάριο, η μπάλα άουτ.

21' Κίτρινη κάρτα στον Αλμέιδα της Πορτογαλίας.

19' Γκολ για την Πορτογαλία. Ο Αντρέ Γκόμες κάνει ότι θέλει την άμυνα της Ελλάδας και κάνει το 1-1

18' Γκολ για την Ελλάδα με τον Γιαννιώτα. Ο μέσος του Άρη κάνει πολύ ωραία ενέργεια και σουτάρει δυνατά ανοίγοντας το σκορ.

16' Κίτρινη κάρτα στον Διαμαντάκο της Ελλάδας.

14' Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα μας με τον Παναγιώτη Μπάλλα να σουτάρει, αλλά η μπάλα να φεύγει άουτ.

10' Συμπληρώθηκαν τα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης και το 0-0 ανάμεσα στις δύο ομάδες παραμένει.

7' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Μπάλλα της Ελλάδας.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

Καλή ομάδα η Πορτογαλία, όμως καλή είναι και η δική μας ομάδα, η οποία μπορεί να «χτυπήσει» τους Πορτογάλους.

Σε λίγο ξεκινάει η αναμέτρηση των δύο ομάδων. Σημαντική για την Εθνική μας.

Η ομάδα του Κώστα Τσάνα χρειάζεται μόνο νίκη για να πάρει την πρόκριση και να πετάξει εκτός συνέχειας την Πορτογαλία. Στο άλλο παιχνίδι που γίνεται την ίδια ώρα η Ισπανία αντιμετωπίζει την Εσθονία που δεν έχει πόντους στη διοργάνωση.

Η βαθμολογία του ομίλου:

1. Πορτογαλία 4
2. Ισπανία 4
3. Ελλάδα 3
4. Εσθονία 0

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Εθνικής μας ομάδας των Νέων με αντίπαλο την Πορτογαλία.

Πορτογαλία (Έντγκαρ Μπόργκες): Βελόσο, Αλμέιδα, Φερέιρα, Λόρι, Μάρτινς, Σα, Μπρούμα, Μάριο, Εσγκάιο, Καβαλιέρο, Γκόμες.

Στον πάγκο: Βαρέλα, Μπετίνιο, Κανσέλο, Τεξέιρα, Άλβες, Ζε, Καφού.

Ελλάδα (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Σταφυλιδης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλας, Μαυρίας, Φουρλάνος, Διαμαντάκος, Κατίδης, Γιαννιώτας, Κουρμπέλης.

Στον πάγκο: Διούδης, Μαρινάκης, Ρουγκάλας, Λυκογιάννης, Μπούζας, Μπακασέτας, Μπουχαλάκης

Διαιτητής: Μπιέρι (Ελβετία)
Βοηθοί: Λίστκιεβιτς (Πολωνία), Κόλεφ (Βουλγαρία)