Europa League

Ίντερ Μπακού – Αστέρας Τρ. 1-1 (Τελικό)

Στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, κόντρα στην τοπική Ίντερ, ο Αστέρας Τρίπολης κάνει… σεφτέ στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Οι Αρκάδες, για πρώτη φορά στην ιστορία τους αγωνίζονται στο Europa League και θέλουν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα για να έχουν πιο εύκολο έργο σε εφτά μέρες στην Τρίπολη. Με γκολ του Σουτζ και του Περόνε στο 1-1 η αναμέτρηση. Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr.

Στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, κόντρα στην τοπική Ίντερ, ο Αστέρας Τρίπολης κάνει… σεφτέ στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Οι Αρκάδες, για πρώτη φορά στην ιστορία τους αγωνίζονται στο Europa League και θέλουν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα για να έχουν πιο εύκολο έργο σε εφτά μέρες στην Τρίπολη. Με γκολ του Σουτζ και του Περόνε στο 1-1 η αναμέτρηση.

93' Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με τον Αστέρα να φεύγει με την ισοπαλία από το Αζερμπαϊτζάν.

91' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Κουρμπέλης στη θέση του Περόνε.

89' Αλλαγή για την Μπακού. Ο Γκένοφ στη θέση του Αντάμια.

87' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Πιπίνης στο γήπεδο, αντί του Ράγιος.

82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, άργησε όμως ο Περόνε να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

81' Ξαφνικό σουτ του Περόνε από πολύ μακριά, αλλά ο Λομάγια διώχνει σε κόρνερ. Θα ήταν ένα απίστευτο τέρμα αν έμπαινε.

Έντονος διάλογος μεταξύ Περόνε και Καντελάκι, μετά από ένα μαρκάρισμα του τελευταίου. Κίτρινη κάρτα και στους δύο παίκτες.

72' Αλλαγή για την Μπακού. Ο Νιάσε αφήνει τη θέση του στον Ζλατίνοφ.

67' Σέντρα του Φορμίκα, κεφαλιά του Περόνε, η μπάλα φεύγει άουτ.

Πατάει πολύ καλά ο Αστέρας, ο οποίος κερδίζει και φάουλ σε καλή θέση.

54' Γκολ για τον Αστέρα με τον Περόνε. Ο Μπακασέτας, με το που μπήκε στην περιοχή γυρίζει στον Αργεντινό, ο οποίος πλασάρει και κάνει το 1-1.

53' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μπακασέτας στη θέση του Φραγκουλάκη.

Πλέον οι Αρκάδες πρέπει να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να πιέσουν πιο ψηλά την ομάδα του Αζερμπαϊτζάν, η οποία δεν δείχνει κάτι το ιδιαίτερο.

Άσχημη εξέλιξη για τον Αστέρα.

46' Γκολ για την Ίντερ Μπακού με σκόρερ Σουτζ, μετά από σέντρα του Αμιρκάνοφ.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

46' Αλλαγή για την Μπακού. Ο Χατζίγιεφ στη θέση του Μαμάντοφ.

Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Μένει να δούμε αν υπάρχει κάποια αλλαγή από τους προπονητές.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τον Αστέρα να κρατάει καλά το 0-0 και να είναι εκείνος που έχει φτάσει πιο κοντά στο γκολ.

45' Κίτρινη κάρτα στον Σουτζ για χτύπημα στον Χουανίτο, εκτός φάσης.

Εκτελεί ο Ουσέρο, ψηλά η μπάλα άουτ. Χάνεται η ευκαιρία για τους Αρκάδες.

Κίτρινη στον Αμπντουλαγιέ.

42' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο, που κερδίζει ο Ουσέρο. Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα.

37' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Ουσέρο. Σέντρα του Αλβάρες, η μπάλα φτάνει στον Ουσέρο, αλλά το πλασέ του διώχνει ο Λομάγια.

28' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Περόνε, η μπάλα άουτ.

Πολλές λάθος πάσες από τον Άλβαρες στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

"Περιμένει" την Ίντερ ο Αστέρας, ο οποίος δίνει χώρο και θέλει να εκμεταλλευτεί την κόντρα επίθεση.

18' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπακού. Ο Αντάμια πλασάρει αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

Πιέζει η Μπακού.

13' Εξαιρετικό σουτ του Τσαμπούρη από μακριά, αλλά ο Λομάγια με τα δάχτυλα σε κόρνερ.

Εκτός από την προσπάθεια του Ράγιος για σουτ, δεν υπάρχει κάποια άλλη καλή στιγμή.

Καλή ομάδα και με πλάνο φαίνεται η Ίντερ Μπακού.

Προσπαθεί να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο ο Αστέρας.

Πολύ δυνατός αέρας στο Μπακού. Φαίνεται να δυσκολεύει την πορεία της μπάλας, όταν εκείνη σηκώνεται από το έδαφος.

4' Ο Περόνε σπάει με το κεφάλι την μπάλα στον Ράγιος, εκείνος σουτάρει αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα φύγει μακριά.

Θυμίζουμε σε πλαστικό τάπητα γίνεται το παιχνίδι, καθώς το Νταλγκά Αρένα δεν έχει φυσικό χόρτο.

1' Έναρξη της αναμέτρησης με την Ίντερ στη σέντρα.

Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.

Η ενδεκάδα της Μπακού: Λομάγια, Αμπραμίτζε, Λέβιν, Καντελάκι, Αμπντουλαγιέ, Αμιρκάνοφ, Γκεοργκιέφσκι, Μαμάντοφ, Νιάσε, Αντάμια, Σουτζ.

Υπενθυμίζουμε την ενδεκάδα του Αστέρα: Μπαντής, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Μπαρτολίνι, Χουανίτο, Ουσέρο, Αλβάρες, Ναβάρο, Φραγκουλάκης, Ράγιος, Περόνε.

Λίγη ώρα απομένει μέχρι να σφυρίξει για πρώτη φορά ο Φαμπιάν από την Ουγγαρία.

Δύο οπαδοί του Αστέρα στις εξέδρες του γηπέδου, που έκαναν το μακρινό ταξίδι μέχρι το Αζερμπαϊτζάν.

Παράλληλα, οι παίκτες του Αστέρα θα φορέσουν τις νέες τους εμφανίσεις (διαφορετικής εταιρίας) για τη νέα σεζόν. Πρεμιέρα για την κιτρινομπλέ φανέλα λοιπόν. Ας ελπίσουμε να είναι και γούρικη.

Ο Ουσέρο πήγε από το 18 στο 8, ο Αλβάρες από το 27 στο 13, ενώ ο Ράγιος πήρε το αγαπημένο του 10, αφήνοντας το 21 της περσινής σεζόν.

Ουσέρο, Αλβάρες και Ράγιος θα αγωνίζονται με διαφορετικούς αριθμούς στις φανέλες τη νέα σεζόν.

Σάββα... Τσαμπούρο και όχι Τσαμπούρη γράφει η ιστοσελίδα της ΟΥΕΦΑ τον σημερινό αρχηγό των Αρκάδων.

Στη μεσαία γραμμή βρίσκεται ο Αμιρκάνοφ δεξιά, ο Καντελάκι αριστερά και οι Νιάσε, Γκεοργκιέφσκι στον άξονα. Οι Μαμάντοφ, Αντάμια πίσω από τον Σουτζ.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Λομάγια. Στην άμυνα θα είναι οι Αμπραμίτζε, Λέβιν και Αμπντουλαγιέ.

Από την άλλη πλευρά έκπληξη από τον προπονητή Τσχατάτζε, ο οποίος αφήνει στον πάγκο τον παίκτη… Τσχατάτζε, ενώ επιλέγει και πάλι διάταξη 3-4-3.

Ουσέρο και Αλβάρες θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ, θα υπάρχουν δεξιά ο Ναβάρο, αριστερά ο Φραγκουλάκης και πίσω από τον Περόνε ο Ράγιος.

Ο Μπαντής θα είναι κάτω από τα δοκάρια. Ο Τσαμπούρης στη δεξιά πλευρά της άμυνας, ο Φορμίκα στην αριστερή και οι Χουανίτο, Μπαρτολίνι στο κέντρο της άμυνας.

Πιο συγκεκριμένα 4-4-1-1 για τον Αστέρα.

Με τον Μιχάλη Φραγκουλάκη να κάνει ντεμπούτο θα παρατάξει την ομάδα του ο Τσιώλης.

Μοναδικό που είχε γίνει μέχρι σήμερα, ένα φιλικό με την Κλαμπ Μπριζ στην Τρίπολη.

Πρεμιέρα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για τον Αστέρα Τρίπολης. Πρώτη φορά καλείται να παίξει εκτός Ελλάδας η ομάδα της Αρκαδίας, ενώ αυτό είναι το δεύτερο παιχνίδι με ευρωπαϊκή ομάδα.

Ίντερ Μπακού (Κακάμπερ Τσχαντάτζε): Λομάγια, Αμπραμίτζε, Λέβιν, Καντελάκι, Αμπντουλαγιέ, Αμιρκάνοφ, Γκεοργκιέφσκι, Μαμάντοφ, Νιάσε, Αντάμια, Σουτζ.

Στον πάγκο: Τεβντοράτζε, Μπαρμέτλερ, Χαζίγιεφ, Γκένοφ, Ζλατίνοφ, Ντασντεμίροφ, Τσχατάτζε.

Αστέρας Τρ. (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Μπαρτολίνι, Χουανίτο, Φορμίκα, Αλβάρες, Ουσέρο, Ναβάρο, Φραγκουλάκης, Ράγιος, Περόνε.

Στον πάγκο: Γεωργακόπουλος, Πιπίνης, Σαραντόπουλος, Κουρμπέλης, Έγκον, Μπακασέτας, Ντινιωτάκης.

Διαιτητής: Φαμπιάν (Ουγγαρία)
Βοηθοί: Βάργκας (Ουγγαρία), Βάμος (Ουγγαρία)
Γήπεδο: Νταλγκά Αρένα