Νιούκαστλ-Ολυμπιακός (4-4 Πεν.)

Μόλις μια μέρα μετά το φιλικό με τη Μπράγκα (1-1), ο Ολυμπιακός δίνει το τελευταίο τεστ της προετοιμασίας του επί πορτογαλικού εδάφους και πιο δυνατό, με αντίπαλο τη Νιούκαστλ. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 στην κανονική διάρκεια με τα γκολ των Τέιλορ (25') και Μήτρογλου (80'), ωστόσο και στα πέναλτι ευστόχησαν και οι δύο από 4 πέναλτι και το παιχνίδι τέλειωσε ισόπαλο. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσω του sport-fm.gr

Μόλις μια μέρα μετά το φιλικό με τη Μπράγκα (1-1), ο Ολυμπιακός δίνει το τελευταίο τεστ της προετοιμασίας του επί πορτογαλικού εδάφους και πιο δυνατό, με αντίπαλο τη Νιούκαστλ.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 στην κανονική διάρκεια με τα γκολ των Τέιλορ (25') και Μήτρογλου (80'), ωστόσο και στα πέναλτι ευστόχησαν και οι δύο από 4 πέναλτι και το παιχνίδι τέλειωσε ισόπαλο.

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσω του sport-fm.gr

Ισόπαλο τελειώνει το παιχνίδι, καθώς όπως και στο χθεσινό φιλικό του Ολυμπιακού, το ματς ολοκληρώνεται ισοπαλία με σκορ 4-4 στα πέναλτι μετά από 10 εκτελέσεις

2-0 ο Ολυμπιακός με τον Μανιάτη

Χαμένο πέναλτι για τη Νιούκαστλ με τον Σισέ, παραμένει το πρόβαδισμα για τον Ολυμπιακό

1-0 για τον Ολυμπιακό. Εύστοχος ο Αμπντούν

Ξεκινάει η διαδικασία των πέναλτι

90' Τέλος αναμέτρησης, 1-1 το σκορ. Στα πέναλτι οδηγούνται πλέον οι δύο ομάδες, ώστε να αναδειχθεί ο τελικός νικητής.

89' Κίτρινη κάρτα για τον Κάρολ, λόγω καθυστερήσεων.

87' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός βγήκε ο Μήτρογλου, που έκανε τη δουλειά του για όσο αγωνίστηκε με το τέρμα που ισοφάρισε και στη θεση του πέρασε ο Καραγκούνης

Πολύ επιθετικός ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός οτι αγωνίζεται με 10 παίκτες από το 72, λόγω αποβολής του Μοδέστο.

82' Δοκάρι για τη Νιούκαστλ με τον Παπίς Σισέ. Σέντρα από τα αριστερά των Άγγλων, ο Σισέ πιάνει την κεφαλιά, αποκρούει ο Κάρολ θεαματικά και στο... ριμπάουντ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και ο κίνδυνος του Ολυμπιακού φεύγει

Ο Τάτος έβγαλε την κάθετη πάσα στον Αμπντούν. Ο τελευταίος μπήκε στην μεγάλη περιοχή και αφού έκανε προσποιήσεις έδωσε την κάταλληλη στιγμή στον Μήτρογλου και με σουτ από την μεγάλη περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1

80' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με σκόρερ τον Μήτρογλου

78' Δυνατό σουτ του Μήτρογλου, περνάει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο γκολκίπερ της Νιούκαστλ

77' Εξαιρετική ενέργεια εντός περιοχής για τον Βλαχοδήμο. Ελευθερώθηκε, ωστόσο στην παράλληλη σέντρα που έβγαλε δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του

Αλλαγές πλέον και στο σύστημα του Ολυμπιακού, με τον Ζαρντίμ σίγουρα να μην έχει τη δυνατότητα στα 15' πριν τη λήξη να βγάλει τα συμπεράσματά του

74' Αποβολή για τον Ολυμπιακό με τον Μοδέστο. Ο διαιτητής του αγώνα έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κορσικανό και πλέον ο Ολυμπιακός μένει με 10 για τα εναπομείναντα λεπτά

72' Ωραία συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού, με τον Μήτρογλου να στοπάρει τη μπάλα για τον Αμπντούν, με τον τελευταίο να πίασει εν κινήσει το σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ο Κρουλ είπε «όχι»

Ο Ζαρντίμ φαίνεται πως αλλάζει το σύστημα του σε 4-4-2 για πρώτη φορά στα φιλικά, μετά και την είσοδο του Σέρβου επιθετικού με τον Μοδέστο να γυρίζει πίσω σαν δεξί μπακ

69' Στη θέση του Τοροσίδη ο Πάντελιτς

Κυρίως από την αριστερή πλευρά επιτίθεται ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, με τους Αμπντούν και Χολέβας.

62' Προσωπική ενέργεια του Αμπντούν, έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο ο Κρουλ δεν απειλήθηκε

59' Σέντρα του Χολέβας από τα αριστερά, προσπάθησε να πίασει το σουτ εν κινήσει ο Μήτρογλου, ωστόσο μπλόκαρε στους αμυντικούς της Νιούκαστλ

57' Σουτ από τον Περτς εντός περιοχής, σε καλή θέση ο Κάρολ μπλοκάρει τη μπάλα

56' Καλοχτυπημένο φάουλ από τον Αμπντούν, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή κανείς παίκτης του Ολυμπιακού στην μικρή περιοχή, με τους Άγγλους να απομακρυνούν τη μπάλα.

53' Από μία κίτρινη κάρτα σε Βούκσιτς και Μοδέστο

Ουσιαστικά, μόνο οι Κάρολ, Σιόβας και Τοροσίδης συνεχίζουν από την αρχική σύνθεση των «ερυθρολεύκων»

H νέα ενδεκάδα του Ολυμπιακού μετά τις πολλές αλλαγές: Κάρολ στο τέρμα, αριστερά στην άμυνα ο Χολέβας και δεξιά ο Τοροσίδης. Μανωλάς και Σιόβας το αμυντικό δίδυμο. Αμυντικό χαφ ο Μοδέστο, και εσωτερικοί ο Μανιάτης (δεξιά) και ο Τάτος (αριστερά). Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Βλαχοδήμος, στο δεξί ο Αμπντούν και σέντερ φορ ο Μήτρογλου

46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου

45' Ημίχρονο στην αναμέτρηση, με τη Νιούκαστλ να προηγείται 1-0 με το τέρμα του Τέιλορ από το 26'

43' Ήδη έχουν σηκωθεί για προνθέρμανση 9 παίκτες του Ολυμπιακού, δείγμα ότι ο Ζαρντίμ δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένος

Προσπαθεί ο Ολυμπιακός να δημιουργήσει φάσεις, που έχει πάρει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο στην τελική πάσα έχει πρόβλημα.

40' Στην αντεπίθεση βγήκε η Νιούκαστλ πολύ γρήγορα από τα δεξία με τον Ομπερτάν, ο οποίος έκανε την παράλληλη σέντρα, αλλά την τελευταία στιγμή ο Φέισα άγγιξε την μπάλα, μπροστά από τον τον Αμπέιντ που παραμόνευε.

39' Πολύ μακρινό σουτ του Φέισα, δεν κινδυνεύει η εστία της αγγλικής ομάδας

36' Αναγκαστική αλλαγή για τη Νιούκαστλ. Βγήκε λόγω προβλήματος ο Γκόσλινγκ και στη θέση του πέρασε ο Αμπίντ

35' Ο Ζαρντίμ έδωσε οδηγίες στους Φετφατζίδη και Ντιόγκο να αλλάξουν πλευρά. Αριστερά πλέον ο Βραζιλιάνος, με τον Φέτφα να βρίσκεται στο δεξί άκρο της επίθεσης.

34' Αδύναμο σουτ του Τζεμπούρ εκτός περιοχής, δεν απειλεί τον Κρουλ

32' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο από τα 30μέτρα, με τον Τοροσίδη να προσπαθεί να μπει στη διεκδικηση της μπάλας, ωστόσο ο Κρουλ δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε με τα πόδια

Ήδη με... χαρτάκι στο χέρι ο Ζαρντίμ σημειώνει οδηγίες για τους ποδοσφαιριστές του

29' Ωραία ατομική προσπάθεια του Φετφατζίδη από τα αριστερά, ο οποίος πέρασε δύο αντιπάλους, ωστόσο η σέντρα του δεν ήταν εξίσου καλή, με αποτέλεσμα να διώξει η άμυνα της Νιούκαστλ

27' Κίτρινα κάρτα στον Λυκογιάννη για τράβηγμα φανέλας

Μετά από αναστάτωση στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Σιόβας προσπάθησε να διώξει, η μπάλα πήγε πάνω στους Άγγλους και στην πορεία της βρέθηκε ο Τέιλορ, ο οποίος με σουτ από την μικρή περιοχή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του

26' ΓΚΟΛ για τη Νιούκαστλ με τον Τέιλορ

25' Κόρνερ για τη Νιούκαστλ

21' Πρώτο σουτ για τον Ολυμπιακό με τον Ντιόγκο εκτός περιοχής, δεν απειλήθηκε ο γκολκίπερ των Άγγλων.

15' Δεύτερη απόπειρα της Νιούκαστλ να απειλήσει, όμως το γύρισμα του Βούκσιτς δεν ανησύχησε τον Κάρολ, ο οποίος μπλόκαρε

14' Προσπάθησαν να συνεργαστούν Σουμπίνιο και Τζεμπούρ, ωστόσο ο Ουίλιαμσον έκοψε έγκαιρα στην μεγάλη περιοχή

Από τα δεξία προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά, με τον Τοροσίδη να... ανεβαίνει αρκετά την πλευρά του.

9' Μετά από εκτέλεση φάουλ σχεδόν από το κέντρο, ο Αμεόμπι πήρε την κεφαλιά, ωστόσο ο Κάρολ έδειξε καλά αντανακλαστικά και πέφτωντας στην αριστερή γωνία του έδιωξε σε κόρνερ.

Στον Φετφατζίδη οι πρώτες οδηγίες του Ζαρντίμ, ώστε ο Έλληνας μεσοεπιθετικός να μένει ψηλά στα στημένα της Νιούκαστλ και να επωφεληθεί τυχόν κόντρα

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης

1' Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα οι Άγγλοι

Ελάχιστοι θεατές στο γήπεδο αυτή την ώρα, περίπου 200 Άγγλοι φίλοι της Νιούκαστλ

Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο

Αρκετές αλλαγές από τον προπονητή της αγγλικής ομάδας, Πάρντιου, ωστόσο παραμένει ακόμα ένα δύσκολο τεστ για τον Ολυμπιακό.

Από την μεριά του ο Άλαν Πάρντιου θα παρατάξει την ομάδα του με τους: Κρουλ, Χάρπερ, Έλιοτ, Τέιλορ, Ουίλιαμσον, Πέρτς, Σαντόν, Ομπερτάν, Μπιγκιριμάνα, Γκόσλινγκ, Αμαλφιτανό, Βούκσιτς, Αμεόμπι

Με τους εξής 11 και σε σύστημα 4-3-3 θα παρατάξει ο Λεονάρντο Ζαρντίμ τον Ολυμπιακό: Κάτω από τα δοκάρια ο Κάρολ, με τον Τοροσίδη στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Ντιελνά στο αριστερό. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο θα είναι οι Σιόβας και Παπάζογλου. Ο Φέισα θα είναι λίγο πίσω από τους Ντιόγκο και Σουμπίνιο. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης θα αγωνιστεί ο Λυκογιάννης και στο δεξί ο Φετφατζίδης. Μοναδικός προωθημένος ο Τζεμπούρ.

Νιούκαστλ: Κρουλ, Χάρπερ, Έλιοτ, Τέιλορ, Ουίλιαμσον, Πέρτς, Σαντόν, Ομπερτάν, Μπιγκιριμάνα, Γκόσλινγκ, Αμαλφιτανό, Βούκσιτς, Αμεόμπι

Ολυμπιακός: Κάρολ, Τοροσίδη, Παπάζογλου, Σιόβα, Ντιελνά, Φέισα, Σουμπίνιο, Φετφατζίδη, Ντιόγκο, Λυκογιάννης, Τζεμπούρ.