Ειδήσεις

Με άνεση η Γαλλία

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στη Βραζιλία η Γαλλία. Οι «τρικολόρ» επικράτησαν με 73-58 των αντιπάλων τους, στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ γυναικών του Λονδίνου και έδειξαν πως παραμένουν σταθερά μια από τις μεγάλες δυνάμεις του αθλήματος. Πάντως, οι νικήτριες «ξύπνησαν» στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με ένα επιμέρους σκορ 18-15 στο τρίτο δεκάλεπτο και με το εκπληκτικό 21-9 στην τέταρτη περίοδο, έφεραν το ματς στα μέτρα τους.

Κορυφαία των νικητριών ήταν η Ντιμέρκ με 23 πόντους, ενώ για τις Βραζιλιάνες ξεχώρισε η Σόουζα με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 34-34, 49-52, 58-73

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε η Αυστραλία της Μεγάλης Βρετανίας. Οι Ωκεάνιες νίκησαν με 74-58 την "οικοδέσποινα", στον αγώνα που ολοκλήρωσε την πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου κι έδειξαν την ανωτερότητά τους. Οι νικήτριες πήραν διψήφια διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα και την αύξαναν συνεχώς.

Κορυφαίες των Αυστραλέζων ήταν οι Τζάκσον με 18 και Μπάτκοβιτς με 12 πόντους. Από τις ηττημένες, ξεχώρισαν οι Βαντέρουαλ και Λίνταμ με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 39-26, 57-42, 74-58

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης