Europa League

Απέφυγε το «κάζο» η Ίντερ, άνετα η Λίβερπουλ

Έπαιξε με τη «φωτιά», αλλά τελικά δεν... κάηκε η Ίντερ. Αν και στον πρώτο αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League οι Ιταλοί είχαν επικρατήσει στην έδρα της Χάιντουκ με σκορ 3-0, στον επαναληπτικό τα… χρειάστηκαν, καθώς ηττήθηκαν 2-0 και λίγο έλειψε οι Κροάτες να οδηγήσουν το ματς στην παράταση. Ωστόσο οι «νερατζούρι» κατάφεραν και έκλεισαν «εισιτήριο» για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Ακάθεκτες συνεχίζουν Λίβερπουλ, Μαρσείγ και Αννόβερο.

Έπαιξε με τη «φωτιά», αλλά τελικά δεν... κάηκε η Ίντερ.

Εκεί θα βρεθεί και η Λίβερπουλ, η οποία με τη νίκη της στο «Άνφιλντ» επί της Γκομέλ με σκορ 3-0 «ζευγάρωσε» τις επιτυχίες της. Πρώτο τέρμα για τον νεοαποκτηθέντα, Φάμπιο Μπορίνι μπροστά στους οπαδούς των "reds". Το «παρών» στην κλήρωση την Παρασκευή στη Νιόν (10/8) θα δώσουν Μαρσέιγ και Αννόβερο που δεν αντιμετώπισαν προβλήματα πρόκρισης, επικρατώντας στα δεύτερα παιχνίδια τους των Εσκίσεχιρσπορ (3-0) και Σεντ Πάτρικς (2-0) αντίστοιχα.

Η Άρσεναλ Κιέβου, που αν και είχε νικήσει τη Μούρα με 3-0 στο πρώτο ματς το... έχασε με το ίδιο σκορ στα χαρτιά λόγω αντικανονικής χρησιμοποίησης παίκτη, επικράτησε 2-0 στον επαναληπτικό της Σλοβενίας, αλλά αυτό δεν έφτανε για την πρόκριση.