Ειδήσεις

Ρωσία ημίχρονο, Ισπανία… τελικό!

Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων για δεύτερη συνεχή διοργάνωση προκρίθηκε η Ισπανία νικώντας τη Ρωσία με 67-59 χάρη σε μία τρομερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Κυριάρχησε στο πρώτο μέρος η ομάδα του Μπλατ, αλλά στην επανάληψη υποτάχθηκε στην ποιοτική ανωτερότητα των πρωταθλητών Ευρώπης, που στον τελικό της Κυριακής θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ΗΠΑ-Αργεντινή. Κορυφαίος ο Πάου Γκασόλ με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το πρώτο μέρος ανήκε εξ ολοκλήρου στη Ρωσία. Με αφετηρία την εκπληκτική της άμυνα, που κράτησε την Ισπανία στους 20 πόντους, κι εκμεταλλευόμενη την πρωτοφανή αστοχία των αντιπάλων της (4/18 δίποντα, 2/11 τρίποντα), η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασε να προηγείται μέχρι και με +13 (31-18).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνήλθαν στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν επέτρεψαν στον εκνευρισμό να καταπνίξει το ταλέντο τους και άρχισαν να σκοράρουν αφειδώς, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 46-46. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με τον Καλντερόν να δίνει λύσεις από την περιφέρεια και τη Ρωσία σε κατάσταση τρικυμίας. Οι «φούριας ρόχας» έφτασαν πέντε λεπτά πριν το τέλος σε διψήφια διαφορά (60-50), την ώρα που οι αντίπαλοί τους παρέμειναν οκτώ αγωνιστικά λεπτά χωρίς καλάθι σκοράροντας στο διάστημα αυτό δύο βολές με τον Κιριλένκο. Οι όποιες ελπίδες για ανατροπή πετάχτηκαν στα σκουπίδια, όπως και οι περισσότερες προσπάθειες του «ΑΚ-47» από τη γραμμή.

Δεκάλεπτα: 9-12, 20-31, 46-46, 67-59.

Ισπανία: Π. Γκασόλ 16 (12 ριμπ.), Φερνάντεθ 11, Καλντερόν 14, Ναβάρο 4, Ρέγες 2, Γιουλ 7, Μ. Γκασόλ 11, Ιμπάκα 2, Ροντρίγκεθ.

Ρωσία: Σβεντ 2 (7 ασίστ), Μοζγκόφ 4, Φριτζόν 8, Κάουν 14, Χριάπα 2, Μόνια 9, Πονκρασόφ 10, Κιριλένκο 10 (8 ριμπ.).

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης