Ειδήσεις

Έσβησε το όνειρο του Νικολαΐδη

Ίσως ποτέ ξανά μια ήττα ενός Τούρκου αθλητή δεν πλήγωσε τόσο την Ελλάδα. Η επικράτηση του Άντονι Ομπάμε με 3-2 επί του Μπαχρί Ταρινκουλού στέλνει τον πρώτο στον τελικό των +80 κιλών του Τάε Κβον Ντο και τον Έλληνα πρωταθλητή, Αλέξανδρο Νικολαΐδη, εκτός συνέχειας των Ολυμπιακών Αγώνων…

Ίσως ποτέ ξανά μια ήττα ενός Τούρκου αθλητή δεν πλήγωσε τόσο την Ελλάδα.

Ο Νικολαΐδης, ο οποίος είχε ηττηθεί από τον Τούρκο, ήθελε ο αντίπαλός του να φτάσει μέχρι τον τελικό της κατηγορίας, προκειμένου να μπορέσει ο ίδιος μέσω των ρεπεσάζ να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Τελικά κάτι τέτοιο δεν συνέβη, αφού ο Τούρκος αθλητής ηττήθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο του δικού του αγώνα.
Έτσι, η συμμετοχή του σημαιοφόρου της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου έληξε άδοξα και ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης θα μείνει στα δύο ασημένια μετάλλια που κατέκτησε σε Αθήνα και Πεκίνο.