Champions League

Ρωσικό προβάδισμα (video)

Η Σπαρτάκ Μόσχας πήρε προβάδισμα (2-1) έναντι της Φενέρμπαχτσε στην Μόσχα, στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι δευτεραθλητές Ρωσίας ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο.

Τα γκολ παρόλα αυτά μπήκαν μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο μισό του αγώνα με τον Εμενίκε να κάνει το 1-0 στο 59’ μετά από ωραία παράλληλη σέντρα από αριστερά του Κομπάροφ.

Ο Ντιρκ Κάουτ απάντησε για λογαριασμό των Τούρκων έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Σόου πάσαρε με κεφαλιά την μπάλα και ο Ολλανδός επιθετικός την έσπρωξε απλά στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το σκορ.

Η χαρά της Φενέρ δεν κράτησε πάνω από τέσσερα λεπτά, αφού στο 69’ ο δημιουργός του πρώτου γκολ Κομπάροφ, έγινε εκτελεστής και με ένα πολύ ωραίο μονοκόματο σουτ στην κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ του ΜακΓκίντι, έγραψε το τελικό 2-1.