Oλλανδία

Προελαύνει η Τβέντε

Το δικό της πάρτι «στήνει» στην εκκίνηση του ολλανδικού πρωταθλήματος. Τη τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχε η Τβέντε μέσα στην έδρα της Ναϊμέγκεν με σκορ 3-1 και πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Σχετικά εύκολο διπλό και για τη Φέγενορντ απέναντι στη Χέρακλες με σκορ 2-1, ενώ και η έτερη φιλοξενούμενη Φίτεσε «πέρασε» από τη Βίλεμ με 2-0.

Το δικό της πάρτι «στήνει» στην εκκίνηση του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η Τβέντε συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία τη φετινή χρονιά, κάνοντας το 3 στα 3 με επιβλητικό τρόπο εκτός έδρας. Στο 14’ ο Κασταίνιος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Μόλις 8 λεπτά αργότερα, ο Μπουλούκιν έκανε το 2-0 για τη Τβέντε και πριν καλά-καλά κλείσει το ημίχρονο, ο Φερ σημείωσε και τρίτο γκολ στο 42’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το μόνο που κατάφερε η γηπεδούχος Ναϊμέγκεν ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Σνο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αύρα την Κυριακή και το απέδειξε η Φέγενορντ. Με δύο γκολ των Χανμάατ στο 4’ και Ιμέρς στο 43’ πήρε… αέρα δύο γκολ και φάνηκε να «κλειδώνει» η υπόθεση νίκη. Η Χέρακλες «πάλεψε», ωστόσο το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει σχετικά νωρίς και συγκεκριμένα στο 52’ με τον Ντουάρτε, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η Φέγενορντ πήρε το τρίποντο με 2-1.

Στο τρίτο παιχνίδι η Φίτεσε με δύο προσωπικά γκολ του Ρέις σε κάθε ημίχρονο πήρε τους τρεις βαθμούς με σκορ 2-0 στην έδρα της Βίλεμ.