ΟΦΗ-Ξάνθη 0-0 (Τελικό)

Ήρθε η ώρα για την πρεμιέρα του ΟΦΗ και της SKODA Ξάνθης. Οι δύο ομάδες αναμετρούνται στο «Θ. Βαρδινογιάννης» της Κρήτης, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά ανανεωμένοι σε σε σχέση με πέρυσι και τους Ακρίτες να ελπίζουν σε μια χρονιά που θα... μυρίσει Ευρώπη. Στο 0-0 οι δύο ομάδες. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης στο sport-fm.gr

Ήρθε η ώρα για την πρεμιέρα του ΟΦΗ και της SKODA Ξάνθης.

Οι δύο ομάδες αναμετρούνται στο «Θ. Βαρδινογιάννης» της Κρήτης, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά ανανεωμένοι σε σε σχέση με πέρυσι και τους Ακρίτες να ελπίζουν σε μια χρονιά που θα... μυρίσει Ευρώπη.

Στο 0-0 οι δύο ομάδες.

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης στο sport-fm.gr

Τέλος της αναμέτρησης. ΟΦΗ και Ξάνθη "κόλλησαν" στο 0-0 στην πρεμιέρα τους στη Σούπερ Λίγκα.

90' Στον ΟΦΗ, στη θέση του Ζορμπά, μπαίνει ο Ροβίθης

85' Αντί του Μονιάκη, μπαίνει ο Μπούρμπος

Τίποτα αξιόλογο στα τελευταία λεπτά, με τη Ξάνθη να έχει την κατοχή υπέρ της και ο ΟΦΗ να είναι ιδιαίτερα κουρασμένος

81' Ακόμα ένα σουτ του Μαρσελίνιο εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει άουτ

78' Κίτρινη κάρτα στον Ζορμπά για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαρσελίνιο

76' Στη θέση του τραυματισμένου Μαρκόφσκι θα περάσει ο Αλντιπαρμακόφσκι

74' Τραυματισμός για τον Μαρκόφσκι, έχει χτυπήσει στη μύτη

71' Ο Μαρσελίνιο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Γουναρίδη με τη λόμπα του, όμως ο γκολκίπερ του ΟΦΗ κατάφερε να διώξει

70' Στη θέση του Κουτσιανικούλη μπαίνει ο Βιτώρος

69' Στη θέση του Γκλέισον μπαίνει ο Φλίσκας

65' Ο Κουτσιανικούλης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Βιβιανί έστω και ασταθώς κατάφερε να απομακρύνει τον κίνδυνο

61' Μακρινό σουτ του Ντάνι, που είχε καλή τροχιά, όμως η μπάλα πέρασε και πάλι άουτ

Ο ΟΦΗ δεν έχει μπει καλά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα, πόσο μάλλον να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στην εστία του Βιβιανί

58' Και άλλο σουτ από τον Μάνταλο στην περιοχή, φεύγει ψηλά άουτ

54' Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Ξάνθη στο δεύτερο μέρος. Ο Μαντέλας έπιασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ, αρκετά κοντά στο κάθετο δοκάρι

53' Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Ονουάτσι μπαίνει στη θέση του Πλατέλλα

51' Οι δύο ομάδες έχουν μπει πιο συντηρητικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους.

48' Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

46' Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

45' Ημίχρονο στην Κρήτη μεταξύ ΟΦΗ και Ξάνθης με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 0-0

45' Ο Μαρσελίνιο είναι... όλα τα λεφτά για τη Ξάνθη, έκανε την προσωπική ενέργεια από τα αριστερά, όμως το σουτ του δεν κινδύνευσε τον Γουναρίδη

42' Πρώτη κίτρινη κάρτα για τη Ξάνθη. Ο Ντάνι την αντικρίζει από τον Κάκο για μαρκάρισμα στον Κουτσιανικούλη

40' Νέα σέντρα από τα αριστερά για τη Ξάνθη με τον Μαρσελίνιο, κανείς δεν βρίσκει τη μπάλα και περνάει απευθείας άουτ

38' Σουτ υπό καλές προϋποθέσεις για τον Μπανούση, στην αγκαλιά του Βιβιανί

35' Όμορφη προσπάθεια για τους Ακρίτες. Ο Μαρσελίνιο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μαρκόφσκι έπιασε το σουτ με το τακουνάκι, όμως ο Γουναρίδης με διπλή προσπάθεια έπιασε τη μπάλα

31' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βιβιανί από το... παράθυρο, όμως το πλασέ που επιχείρησε με λόμπα, πέρασε άουτ

29' Καλή συνεργασία για τους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη, τελευταία στιγμή διώχνει η άμυνα των Κρητικών

"Ανεβασμένη" στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η φιλοξενούμενη ομάδα, καθώς έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, με τον ΟΦΗ να έχει πέσει αισθητά

26' Δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη ευκαιρία για τη Ξάνθη. Ο Μαρκόφσκι πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο στη μικρή περιοχή, έκανε τη παράλληλη σέντρα, ο Μάνταλος όμως δεν πρόλαβε να κάνει το πλασέ

24' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο έκανε τη διείσδυση από τα αριστερά, έκανε και το σουτ με το "κακό" πόδι του και πέρασε ελάχιστα άουτ.

23' Κεφαλιά του Μαρκόφσκι, στην αγκαλιά του Γουναρίδη η μπάλα

22' Δύο συνεχόμενα κόρνερ για τη Ξάνθη, ωστόσο περνούν ανεκμετάλλευτα

20' Τον έλεγχο του αγώνα έχει ο ΟΦΗ, που είναι απόλυτα κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθεί να βρει χώρους ώστε να ανοίξει το σκορ

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΟΦΗ, ο Κουτσιανικούλης παίρνει αρκετές πρωτοβουλίες και προσπαθεί να κάνει παιχνίδι για την ομάδα του

14' Ο Μπανούσης έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Βιβιανί ήταν στη σωστή θέση

10' Έχει ανέβει η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά που πιέζει κυρίως από τα δεξιά με τον Πλατέλλα

8' Κίτρινη κάρτα για τον Μονιάκη

6' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ζορμπάς έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ξάνθης, με το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής να μπλοκάρει εύκολα ο Βιβιανί

5' Κατοχή της μπάλας έχουν στα πρώτα λεπτά οι παίκτες του ΟΦΗ, χωρίς να υπάρχει κάτι αξιόλογο ακόμα.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο

Σε 21 παιχνίδια στην Κρήτη μεταξύ των δύο σημερινών αντιπάλων, ο ΟΦΗ έχει επικρατήσει 14 φορές, η Ξάνθη 5, ενώ δύο παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Στη μεριά των φιλοξενουμένων, ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρατάσσει την ομάδα του με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Βιβιανί, στόπερ οι Γλέισον και Βάλλας. Αριστερό μπακ ο Μπαξεβανίδης και δεξιά ο Μπέρτος. Τα δύο αμυντικά χαφ θα είναι οι Ντάβι και Βασιλακάκης, ενώ η τριάδα στα χαφ θα αποτελείται από τους Μαρσελίνιο, Μάνταλο και Πλατέλλα. Στην κορυφή της επίθεσης θα βρίσκεται ο Μαρκόφσκι

Κανονικά στην ενδεκάδα του ΟΦΗ βρίσκεται τόσο ο Τάσος Παπάζογλου, όσο και ο Παναιγώτης Ζορμπάς, παρά τα μικροπροβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπιζαν. Συγκεκριμένα, ο Νίκος Αναστόπουλος κατεβάζει την ομάδα του με 4-1-4-1 με τον Γουναρίδη κάτω από την εστία και στόπερ τους Χαριτωνίδη, Σόουζα. Δεξί μπακ ο Μονιάκης και αριστερά ο Βάντο. "Σκούπα" μπροστά από την άμυνα θα είναι ο Μπανούσης, ενώ τα χαφ στο κέντρο θα είναι οι Βερόν και Ζαχαράκης. Δεξί χαφ ο Κουτσιανικούλης και αριστερά ο Ζορμπάς. Μοναδικός προωθημένος ο Παπάζογλου.

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρώτη του ΟΦΗ και της Ξάνθης στην έδρα των Κρητικών.

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Γουναρίδης, Βερόν, Μπανούσης, Χαριτωνίδης, Μονιάκης (85' Μπούρμπος), Ζορμπάς (90' Ροβίθης), Κουτσιανικούλης (70' Βιτώρος), Παπάζογλου, Βάντο, Ζαχαράκης, Σόουζα

Στον πάγκο: Σαχσανίδης, Περογαμβράκης, Νυκτάρης

Ξάνθη (Ουζουνίδης): Βιβιανί, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Γκλέισον (69' Φλίσκας), Ντάνι, Βασιλακάκης, Μαρσελίνιο, Πλατέλλας (53΄Ονουάτσι), Μάνταλος, Μαρκόφσκι (76' Αλντιπαρμακόφσκι)

Στον πάγκο: Λόντιγκιν, Γούτας, Γκατσολάρι, Κούζμπα