Βέροια-ΟΣΦΠ 1-2 (Τελικό)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, επικρατώντας εκτός έδρας με σκορ 2-1 της Βέροιας. Τα γκολ για τους πρωταθλητές σημείωσαν οι Τζεμπούρ (19’) και Μοντέστο (42’), με τον Ιωάννου να ισοφαρίζει στο 30’.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, επικρατώντας εκτός έδρας με σκορ 2-1 της Βέροιας.

Τα γκολ για τους πρωταθλητές σημείωσαν οι Τζεμπούρ (19’) και Μοντέστο (42’), με τον Ιωάννου να ισοφαρίζει στο 30’.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκρέκο στη θέση του Μοντέστο.

82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου στη θέση του Τζεμπούρ.

77' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Πέρεθ στη θέση του Ολαϊτάν.

76' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια! Λάθος απομάκρυνση από τον Μοντέστο, με την μπάλα να στρώνεται στον Ιωάννου -στη μικρή περιοχή- αλλά το σουτ που έκανε ο τελευταίος να περνά μόλις άουτ!

74' Κίτρινη κάρτα στον Ζε Βίτορ.

72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Αμπντούν δίνει τη θέση του στον Φουστέρ.

72' Σουτ του Ζε Βίτορ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, χάνει και πάλι ο Κάρολ, αλλά διώχνει στη συνέχεια ο Κοντρέρας.

Δεν έχει αλλάξει κάτι στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έχει αρχίσει να ελέγχει περισσότερο το ρυθμό της αναμέτρησης και κρατάει το αποτέλεσμα.

60' Υπέροχη ενέργεια από τον Ιμπαγάσα, όμως το πλασέ, σταματάει στο δοκάρι του Δασκαλάκη.

58' Τρομερό σουτ του Ολαϊτάν, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κάρολ.

52' Ταχύτατος ο Μασάδο, μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του έδιωξε ο Δασκαλάκης.

Κακός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο.

48' Αλλαγή για την Βέροια. Ο Τζημογιάννης στη θέση του Καλί.

48' Πολύ ωραίο σουτ του Μασάδο, διώχνει σε κόρνερ ο Δασκαλάκης.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Αλλαγή για την Βεροια. Μένει στα αποδυτήρια ο Γεωργιάδης και μπαίνει ο Καλτσάς. Δεξί μπακ πλέον ο Γεωργέας.

Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακός να είναι μπροστά στο σκορ.

43' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα της Βέροιας.

42' Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Μοντέστο. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Δασκαλάκης έχασε την μπάλα και ο Μοντέστο με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1 για την ομάδα του Πειραιά.

41' Σουτ του Μοντέστο από το ύψος της περιοχής, έφυγε άουτ.

34' Σέντρα του Τοροσίδη, η μπάλα θα περάσει από τον Δασκαλάκη, αλλά ο Τζεμπούρ δεν μπορεί να την στείλει στα δίχτυα.

30' Γκολ για τη Βέροια με τον Ιωάννου. Ο Μπαργκάν σεντράρει, ο Κάρολ κάνει απίστευτο λάθος και η μπάλα θα στρωθεί... "λουκούμι" στον Ιωάννου, ο οποίος σε κενή εστία κάνει το 1-1.
Καλή και κυρίως δουλεμένη, ομάδα φαίνεται η Βέροια.

26' Ωραία κίνηση και σουτ του Μπαργκάν, αλλά ο Κάρολ μπλοκάρει.

23' Σέντρα του Γεωργιάδη, κεφαλιά του Μπαργκάν αλλά ο Κάρολ είναι σε ετοιμότητα και διώχνει την μπάλα με τα χέρια. Νέα καλή στιγμή για την Βέροια.

Το γρήγορο γκολ που ήθελε ο Ζαρντίμ, έρχεται από τον Τζεμπούρ και μένει να δούμε πως θα διαχειριστεί το παιχνίδι, από εδώ και πέρα, η ομάδα του Πορτογάλου.

20' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Υπέροχη ενέργεια του Χολέμπας, γύρισμα πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή και ο Τζεμπούρ με ωραίο τακουνάκι ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό.

19' Ωραία κίνηση του Τζεμπούρ στην μεγάλη περιοχή, σουτάρει με το αριστερό, αλλά ο Δασκαλάκης παραχωρεί κόρνερ.

16' Δυνατό φάουλ από τον Μανιάτη, ο οποίος δέχεται τις παρατηρήσεις του Βοσκάκη.

13' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με τον Μοντέστο. Κόρνερ του Μασάδο, ο Κορσικανός πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα στα πόδια του Τόμας και στη συνέχεια το δοκάρι του Δασκαλάκη.

11' Ο Ιωάννου σκοράρει αλλά δεν θα μετρήσει το γκολ, αφού συνελήφθει σε θέση οφ σάιντ. Η επανάληψη της φάσης δείχνει πως κακώς δεν μετράει το τέρμα. Είναι λάθος η απόφαση του διαιτητή.

8' Καλή στιγμή για τη Βέροια. Ο Κάρολ έδιωξε την μπάλα, εκείνη έφτασε στον Ολαϊτάν, ο οποίος δοκίμασε από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Βέροια, κυκλοφορεί περισσότερο από τον Ολυμπιακό την μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

2' Σέντρα του Σνάουτσνερ, κεφαλιά του Μπαργκάν, αλλά μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κάρολ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης με τη Βέροια στη σέντρα.

Ο Νίκος Γεωργέας αρχηγός για την Βέροια, ο Βασίλης Τοροσίδης για τον Ολυμπιακό.

Με τις ερυθρόλευκες εμφανίσεις, για πρώτη φορά φέτος ο Ολυμπιακός. Με κίτρινες η ομάδα της Ημαθίας.

Στους 30 βαθμούς η θερμοκρασία στη Βέροια.

Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Βέροιας.

Μετά από έντεκα χρόνια ο Νίκος Γεωργέας θα αγωνιστεί στην Σούπερ Λίγκα με διαφορετική φανέλα από αυτή της ΑΕΚ.

Δασκαλάκης κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά ο Γεωργιάδης, αριστερά ο Σνάουτσνερ στο κέντρο της άμυνας οι Καλί και Τόμας. Ο Γεωργέας με τον Καλογέρη τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ οι Ολαϊτάν, Μπαρκάν και Ζε Βίτορ πίσω από τον Ηλία Ιωάννου, η διάταξη για τη Βέροια.

Εκτός αποστολής για τον Ολυμπιακός ο Λιούμπομιρ Φέισα.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Βοριοϊρλανδός. Ο Τοροσίδης θα είναι δεξιά, ο Χολέμπας αριστερά και οι Κοντρέρας και Σιόβας στο κέντρο της άμυνας. Ο Μοντέστο το μοναδικό αμυντικό χαφ και θα έχει δύο εσωτερικούς μέσους τους Μανιάτη και Ιμπαγάσα. Ο Αμπντούν θα είναι δεξιά, ο Μασάδο αριστερά και στην κορυφή της επίθεση ο Ραφίκ Τζεμπούρ.

Ο Ζαρντίμ επιλέγει τον Μοντέστο για αμυντικό χαφ και τον Μασάδο σε ρόλο αριστερού εξτρέμ, ενώ βασικός ξεκινάει και ο Κάρολ.

Από την άλλη πλευρά, η περασμένη αγωνιστική περίοδος ήταν πολύ καλή για την Βέροια, η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της Football League.

Πολλά και τα νέα πρόσωπα για την ομάδα του Πειραιά, η οποία δεν έχει στο ρόστερ της πλέον, τον Κέβιν Μιραλάς.

Νέο ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε αποτελεί παρελθόν και ο Λεονάρντο Ζαρντίμ, καλείται να… μπει στις συνειδήσεις του κόσμου των «ερυθρόλευκων».

Βέροια (Μάκης Χάβος): Δασκαλάκης, Γεωργιάδης, Σνάουτσνερ, Καλί, Τόμας, Καλογέρης, Γεωργέας, Ζε Βίτορ, Ολαϊτάν, Μπαρκάν, Ιωάννου

Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Αμαρατίδης, Βεργώνης, Παυλίδης, Καλτσάς, Τζημογιάννης, Γκιγέρμο

Ολυμπιακος (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Σιόβας, Κοντρέρας, Χολέμπας, Μοντέστο, Μανιάτης, Ιμπαγάσα, Αμπντούν, Μασάδο, Τζεμπούρ.

Στον πάγκο: Μέγερι, Παπζάζογλου, Πάντελιτς, Μήτρογλου, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Γκρέκο.

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Σωτηρόπουλος (Αχαΐας), Τσολάκης (Αθηνών)
Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Βέροιας