Πανιώνιος-Άρης 1-0 (Τελικό)

Το τέρμα του Λαμπρόπουλου ήταν ικανό να δώσει τη νίκη στον Πανιώνιο στην πρεμιέρα των "κυανέρυθρων" στην Σούπερ Λίγκα. Με εννέα παίκτες τελείωσαν οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής του σκόρερ και του Καμπάνταη. Λίγα πράγματα από τον Άρη, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει ευκαιρίες.

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης στο sport-fm.gr

Τέλος στο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος παίρνει τη νίκη και μάλιστα με εννέα παίκτες χάρη στο τέρμα του Λαμπρόπουλου.

98' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτα του Άρη.

Κίτρινη κάρτα στον Διούδη του Άρη, ο οποίος βρίσκεται στον πάγκο.

95' Σουτ του Καπετάνου, έξω από την περιοχή, τραγικό, πολύ άουτ.

Οκτώ λεπτά καθυστερήσεις στο παιχνίδι. Δραματικό φινάλε.

89' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Αυλωνίτης στη θέση του Γουνδουλάκη.

87' Κίτρινες κάρτες σε Ρόβα (Πανιώνιος) και Κουλουχέρη

86' Κόκκινη κάρτα στον Λαμπρόπουλο, με 9 παίκτες ο Πανιώνιος

Ο Σπάθας απέβαλε τον γυμναστή του Άρη και τον βοηθό προπονητή του Ελευθερόπουλο, από την άλλη μεριά.

Και από τους δύο πάγκους μπήκαν μέσα για να ηρεμήσουν τα πνεύματα

81' Ένταση μεταξύ των δύο ομάδων και πέφτουν κάποιες... ψιλές.

80' Μακρινό σουτ από τον Οκόγιε, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη

73' Τελευταία αλλαγή για τον Άρη. Ο Οικονομόπουλος μπαίνει στη θέση του Σουνά

72' Τέταρτη κίτρινη κάρτα για τον Άρη. Αυτή τη φορά τη βλέπει ο Τσουκάνης

70' Όσο δυνατά μπήκε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Άρης, τόσο... ξεφούσκωσε μετά το 60

67' Στη θέση του Μενδρινού, μπαίνει ο Ανδράλας

63' Κόκκινη κάρτα στον Καμπάνταη! Με 10 παίκτες συνεχίζει ο Πανιώνιος, καθώς ο επιθετικός του κλώτσηε τον Παντίδο, ο οποίος με τη σειρά του αντίκρισε την κίτρινη κάρτα

61' Στη θέση του Ντούνη, μπαίνει ο Οκόγιε

60' Ο Άρης έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου και προσπαθεί να βρει διαδρομούς για να κάνει κάποια κλασική ευκαιρία

51' Με διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το κακό πρώτο ημίχρονο, εμφανίζεται ο Άρης στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Με κυρίως άξονες τους Γιαννιώτα και Τριανταφυλλάκο, με τον τελευταίο να αγωνίζεται ως μοναδικός φορ πλέον

50' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ο Γιαννιώτας μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, όμως το σουτ του στη γωνιά ήταν αδύναμο

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης

45' Τέλος ημιχρόνου. Μπροστά στο σκορ ο Πανιώνιος που είναι μακράν ανώτερος του Άρη στο πρώτο μισό του αγώνα

43' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό

41' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Οι "κίτρινοι" εκτέλεσαν το φάουλ, ο Γιαννίτσης έπιασε εν κινήσει τη σέντρα-σουτ, όμως κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε στην πορεία της για να την σπρώξει στα... δίχτυα

38' Στη θέση του Ασλανίδη μπαίνει ο Νταμαρλής. Προσπαθεί από πολύ νωρίς ο Μάκης Κατσαβάκης να αλλάξει τη ροή του αγώνα

37' Ο Πανιώνιος συνεχίζει να πιέζει, είναι εμφανώς καλύτερος, την ώρα που ο Άρης μοιάζει σαν να μην έχει... κατέβει στο γήπεδο

33' Και πάλι με τον Ντούνη ο Πανιώνιος προσπάθησε για ακόμα ένα γκολ. Το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή μπλόκαρε τελευταία στιγμή σε στον Παπαζαχαρία

29' Μακρινό σουτ από τον Ντούνη, κανένα πρόβλημα για τον Βελλίδη

25' Πρώτο σουτ για τον Άρη. Ο Γιαννιώτας από τα δεξιά, έκανε μια προσωπική ενέργεια, αλλά το σουτ που "έπιασε" δεν ανησύχησε τον Γιαννακόπουλο

23' Κίτρινη κάρτα στον Ασλανίδη του Άρη

21' Ο Ντούνης κάνει... ότι θέλει από τα δεξιά της επίθεσης για τον Πανιώνιο, έκανε δύο συνεχόμενες ντρίμπλες στον προσωπικό του αντίπαλο, όμως το σουτ που έκανε εντός περιοχής ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Βελλίδη

Δεν έχει μπει... δυνατά ο Άρης και ήδη έχουν κάποια νεύρα οι παίκτες του

15' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Καμπάνταης έπιασε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Βελλίδης ήταν σε ετοιμότητα και έκανε σπουδαία απόκρουση, κρατώντας το 1-0.

14' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο! Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν φάουλ, η άμυνα του Άρη δεν μπόρεσε να κόψει, ο Βελλίδης δεν απομάκρυνε σωστά και ο Λαμπρόπουλος πήρε το... ριμπάουντ ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

8' Πρώτο κόρνερ στην αναμέτρηση για τον Πανιώνιο, περνάει ανεκμετάλλευτο

6' Προσπαθούν να αναπτυχθούν οι δύο ομάδες, χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά

1' Κίτρινη κάρτα μόλις στο πρώτο λεπτό στον Ντούνη

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Πέντε πρώην "κίτρινοι" βρίσκονται στην αρχική 11άδα του Πανιώνιου. Πιο συγκεκριμένα οι Κουλουχέρης, Ρόβας, Καμπάνταης, Μενδρινός και Αραβίδης έχουν περάσει στο παρελθόν από την ομάδα του Άρη και πλέον αγωνίζονται στον "Ιστορικό"

Ο Μάκης Κατσαβάκης επιλέγει το 4-1-4-1. Τερματοφύλακας ο Βελλίδης με στόπερ τους Παντίδος και Παπαζαχαρία. Δεξί μπακ θα είναι ο Γιαννίτσης και αριστερά ο Ασλανίδης. «Σκούπα» μπροστά τους ο Παπαστεριανός, ενώ η τετράδα στα χαφ αποτελείται από τους Καζναφέρη αριστερά, Γιαννιώτα δεξιά και στο κέντρο τους Τριανταφυλλάκο και Σουνά. Μοναδικός φορ ο Καπετάνος.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος «κατεβάζει» την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1. Στην εστία ο Γιαννακόπουλος και στόπερ οι Λαμπρόπουλος, Κουλουχέρης. Δεξί μπακ ο Σπυρόπουλος και αριστερά ο Κούρος. Τα δύο αμυντικά χαφ θα είναι οι Γουνδουλάκης και Ρόβας. Μενδρινός δεξί χαφ, αριστερά ο Αραβίδης και κεντρικό χαφ ο Ντούνης. Μοναδικός προωθημένος ο Καμπάνταης

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρεμιέρα του Πανιώνιου και του Άρη, στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης

Πανιώνιος (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γιαννακόπουλος, Σπυρόπουλος, Κουλουχέρης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Ρόβας, Γουνδουλάκης, Μενδρινός (67' Ανδράλας), Ντούνης (61' Οκόγιε), Αραβίδης, Καμπάνταης

Στον πάγκο του Πανιώνιου: Ανέστης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Σάμαρης, Κολοβός

Άρης (Μάκης Κατσαβάκης): Βελλίδης, Γιαννίτσης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Καζναφέρης, Τριανταφυλλάκος, Καπετάνος, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας, Σουνάς, Ασλανίδης (37' Νταμαρλής)

Στον πάγκο του Άρη: Διούδης, Οικονομόπουλος, Πουλίδο, Κανούλας, Καραγιάννης, Τσουκάνης

Διαιτητής: Σπάθας
Βοηθοί: Αλεξέας, Σταθόπουλος
Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Νέας Σμύρνης