Ισπανία

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 2-1 (Τελικό)

Την κατάκτηση του Σούπερ Καπ Ισπανίας πανηγυρίζει η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς παρά το 3-2 υπέρ της Μπαρτσελόνα στο πρώτο παιχνίδι, οι Μαδριλένοι έκαναν την ανατροπή στο «Μπερναμπέου» και με σκορ 2-1 είναι αυτοί που… χαμογελούν! Τα γκολ πέτυχαν για τη Ρεάλ οι Ιγκουαΐν (10') και Ρονάλντο (18'), ενώ μείωσε η Μπάρτσα με τον Μέσι (44'). Με δέκα τέλειωσε το παιχνίδι η Μπάρτσα μετά την αποβολή του Αντριάνο στο 28'. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης στο sport-fm.gr.

Την κατάκτηση του Σούπερ Καπ Ισπανίας πανηγυρίζει η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς παρά το 3-2 υπέρ της Μπαρτσελόνα στο πρώτο παιχνίδι, οι Μαδριλένοι έκαναν την ανατροπή στο «Μπερναμπέου» και με σκορ 2-1 είναι αυτοί που… χαμογελούν!

Τα γκολ πέτυχαν για τη Ρεάλ οι Ιγκουαΐν (10') και Ρονάλντο (18'), ενώ μείωσε η Μπάρτσα με τον Μέσι (44'). Με δέκα τέλειωσε το παιχνίδι η Μπάρτσα μετά την αποβολή του Αντριάνο στο 28'.

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης στο sport-fm.gr.

Τέλος στην αναμέτρηση. Η Ρεάλ Μαδρίτης παίρνει τη νίκη με σκορ 2-1 και κατακτά το Σούπερ Καπ Ισπανίας!

90+2' Συνεχόμενη μεγάλη ευκαιρία για την Μπάρτσα. Ο Μέσι έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ πέρασε λίγο άουτ

90+2' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Μπαρτσελόνα. Ο Μοντόγια βγήκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, το σουτ δεν ήταν πολύ καλό και ο Κασίγιας έδιωξε σε κόρνερ

90+1' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μόντριτς να σκοράρει στο ντεμπούτο του. Ο Μπενζεμά έκανε την παράλληλη σέντρα, ωστόσο ο Κροάτης αστόχησε από πολύ κοντά

89' Καλό σουτ από τον Ρονάλντο εντός περιοχής, σε καλή θέση ο Βαλντές μπλοκάρει

88' Καλό σουτ από τον Τέγιο, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ για τη Μπαρτσελόνα, που αυξάνει όσο μπορεί την πίεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα

83' Ντεμπούτο και για τον Μόντριτς. Μπαίνει στη θέση του Εζίλ

82' Στη θέση του Πέδρο μπαίνει ο Τέγιο

82' Στη θέση του Ιγκουαΐν, μπαίνει ο Μπενζεμά

81' Απελπιστικά άουτ το μακρινό σουτ του Τσάμπι Αλόνσο

80' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Τέταρτο τετ-α-τετ βγαίνει ο Ιγκουαΐν, τελευταία στιγμή κάνει την προβολή ο Μασεράνο, τον ενοχλεί και το σουτ του βρίσκει στο δοκάρι!

Ετοιμάζεται για το ντεμπούτο του και ο Μόντριτς με τη φανέλα της "βασίλισσας", καθώς ο Μουρίνιο του δίνει τις τελευταίες οδηγίες

79' Πρώτη αλλαγή για τη Ρεάλ Μαδρίτης. στη θέση του Ντι Μαρία μπαίνει ο Καγιεχόν

76' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι έβγαλε φοβερή πάσα στον Τζόρντι Άλμπα, με τον τελευταίο να ανοίγει το κοντρόλ της μπάλας και τελευταία στιγμή έδιωξε ο Ράμος

75' Ντεμπούτο για Σονγκ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα. Μπαίνει στη θέση του Μπούσκετς

73' Κίτρινη κάρτα στον Αλόνσο για μαρκάρισμα

Αρκετοί χώροι υπάρχουν στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, η οποία παίζει με 10 και καλείται να επιτεθεί, ώστε να ανατρέψει την κατάσταση

70' Αρκετά φιλόδοξη ενέργεια από τον Ινιέστα, που είδε μακριά από την εστία τον Κασίγιας, όμως το μακρινό σουτ του δεν βρήκε στόχο και πέρασε αρκετά άουτ

68' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Κεντίρα έκανε εξαιρετικό... solo, πέρασε τρεις αντιπάλους, όμως στο τετ-α-τετ που βρέθηκε με τον Βαλντές, το σουτ ήταν αδύναμο και ο Καταλανός γκολκίπερ απέκρουσε

"Κοιμισμένη" φαίνεται η Ρεάλ στο πρώτο 20λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, έχει ήδη δεχθεί δύο σημαντικές φάσεις από την Μπαρτσελόνα, ενώ και επιθετικά δεν έχει κάνει τίποτα

65' Επικίνδυνη στιγμή για τη Μπάρτσα και πάλι, καθώς ο Πέδρο έφυγε από το μαρκάρισμα του Ράμος, όμως ο Κασίγιας είχε σωστή τοποθέτηση

Για προθέρμανση σηκώθηκε ο νεοαποκτηθείς, Λούκα Μόντριτς, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους της Ρεάλ

63' Κίτρινη κάρτα στον Κεντίρα για φάουλ στον Μέσι

62' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μασεράνο έβγαλε τη σέντρα πίσω από το κέντρο, ο Πέδρο βγήκε τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, όμως ο αρχηγός της Ρεάλ έκανε μεγάλη απόκρουση και έσωσε την ομάδα του

58' Ο Μουρίνιο φαίνεται πως επιλέγει να αφήσει χώρο στη Μπαρτσελόνα και να παίξει με αντεπιθέσεις, καθώς οι φιλοξενούμενοι αν και με 10, έχουν κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο

54' Υποτονικά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο

50' Κίτρινη κάρτα στον Πικέ

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος!

45' Ημίχρονο στην αναμέτρηση. 2-1 μπροστά η Ρεάλ Μαδρίτης

45+2' Πολύ καλή στιγμή για τη Ρεάλ. Ο Ντι Μαρία αστοχεί με σουτ εντός περιοχής

Τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λιονέλ Μέσι. Μεγάλη... ανάσα για την Μπαρτσελόνα, που στο κακό της μέρος, είναι πλέον... μέσα στο παιχνίδι

45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΑ!

38' Κίτρινη κάρτα στον Αρμπελόα

37' Πρώτη καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ινιέστα... άδειασε τον Ντι Μαρία, έκανε τη σέντρα σουτ, ωστόσο ο Μοντόγια δεν μπόρεσε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας

34' Κεφαλιά του Ρονάλντο, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα περνάει άουτ

33' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ και τον Ιγκουαΐν. Ο Ρονάλντο έκανε τη πάσα στον Αργεντινό, τελευταία στιγμή κάνει την προβολή ο Μασεράνο και διώχνει σε κόρνερ

32' Πρώτη αλλαγή για τη Μπαρτσελόνα. Στη θέση του Αλέξις Σάντσες μπαίνει ο Μοντόγια, προκειμένου να φτιάξει εκ νέου το σχήμα της ομάδας του ο Βιλανόβα, μετά την αποβολή του Αντριάνο

29' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Μαρσέλο έπιασε το σουτ εν κινήσει, ωστόσο ο Βαλντές βρισκόταν στη σωστή θέση και έπιασε τη μπάλα

28' Κόκκινη κάρτα στον Αντριάνο. "Γκρεμίζει" τον Ρονάλντο, ενώ ήταν τελευταίος παίκτης στην άμυνα της Μπαρτσελόνα

24' Ακυρώθηκε γκολ της Ρεάλ με τον Πέπε, καθώς ο Πορτογάλος αμυντικός έκανε επιθετικό φάουλ

Εκτός... τόπου και χρόνου η Μπαρτσελόνα στα πρώτα 25λεπτά. Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα, την ώρα που το κέντρο της άμυνας έχει ήδη "φάει" 3 κάθετες, που οδήγησαν σε τετ-α-τετ τη Ρεάλ

22' Τρομερή ευκαιρία για τη Ρεάλ να κάνει το 3-0. Ο Ιγκουαΐν βγήκε ακόμα ένα τετ-α-τετ με τον Βαλντές να λέει "όχι"

20' Κίτρινη κάρτα στον Πέπε για μαρκάρισμα στον Πέδρο

Ο Ρονάλντο... τσίμπησε τη μπάλα με τακουνάκι, την ώρα που ο Πικέ έκανε λάθος, ο Πορτογάλος σούταρε εντός περιοχής με τον Βαλντές να μην μπορεί να αντιδράσει, όπως έπρεπε

Real Madrid 2-0 Barcelona (Super Cup - 2nd Leg) από goalsarena2012

18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ!

16' Σέντρα σουτ από τον Μαρσέλο, ωστόσο ήταν αρκετά δυνατή για να μπορέσει κάποιος συμπαίκτης του να μπει στην πορεία της μπάλας

14' Κίτρινη κάρτα στον Μασεράνο, για μαρκάρισμα στον Ντι Μαρία

Λάθος του Μασεράνο, ο οποίος προσπάθησε να διώξει, αλλά έπιασε... αέρα. ο Ιγκουαΐν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και παρά το όχι και τόσο καλό σουτ του στο τετ-α-τετ με τον Βαλντές, αυτή τη φορά τον νίκησε και άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ με 1-0!

Real Madrid 1-0 Barcelona (Super Cup - 2nd Leg) από goalsarena2012

10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ!

7' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιγκουαΐν! Ο Μαρσέλο έκανε την κάθετη πάσα στο συμπαίκτη του, ο Αργεντινός βγήκε τετ-α-τετ, ωστόσο ο Βαλντές είπε "όχι

1' Έναρξη της αναμέτρησης!

Απρόσμενη εξέλιξη για την Μπαρτσελόνα. Στη θέση του Ντάβι Άλβες θα βρεθεί ο Τζόρντι Άλμπα, με τον Μοντόγια να καταλαμβάνει μια θέση στον πάγκο της ομάδας. Ακόμα δεν έχει γίνει γνωστός ο λόγος για αυτή την αλλαγή

Οι Κασίγιας, Ρονάλντο και Αλόνσο είναι οι μόνοι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης που έχουν ξεκινήσει σε όλα τα «clasico» υπό τις οδηγίες του Μουρίνιο

Ο Τίτο Βιλανόβα παρατάσσει την ομάδα του με σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ο Βαλντές και δύο στόπερ οι Πικέ και Μασεράνο. Δεξί μπακ θα είναι ο Άλβες και αριστερά ο Αντριάνο. Τριάδα στα χαφ θα είναι οι Τσάβι, Μπούσκετς και Ινιέστα. Την επιθετική τριάδα αποτελούν οι Αλέξις, Πέδρο και Μέσι. Τελικά, ο Πουγιόλ έμεινε εκτός 18άδας

Ο Ζοσέ Μουρίνιο παρατάσσει την ομάδα του με το κλασικό 4-2-3-1, έχοντας μια αλλαγή σε σχέση με τα ρεπορτάζ που έδιναν οι Ισπανοί. Στο τέρμα ο αρχηγός Κασίγιας, δεξί μπακ ο Αρμπελόα και αριστερά ο Μαρσέλο (τιμωρημένος ο Κοεντράο). Στόπερ οι Ράμος και Πέπε. Τα δύο αμυντικά χαφ θα είναι οι Αλόνσο και Κεντίρα. Ρονάλντο αριστερό χαφ, δεξιά ο Ντι Μαρία και σε ρόλο δεκαριού ο Εζίλ. Μοναδικός προωθημένος ο Ιγκουαΐν, που προτιμήθηκε από τον Μπενζεμά

Το 3-2 στο πρώτο παιχνίδι, για το οποίο... φρόντισε η γκάφα του Βαλντές στο τέλος της αναμέτρησης, τα πάντα πλέον είναι ρευστά

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον επαναληπτικό για το Σούπερ Καπ μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα, όπου θα κριθεί η πρώτη κούπα της χρονιάς

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Μαρσέλο, Ράμος, Πέπε, Αρμπελόα, Αλόνσο, Κεντίρα, Ρονάλντο, Εζίλ (83'), Ντι Μαρία (79' Καγιεχόν), Ιγκουαΐν

Στον πάγκο: Μπενζεμά, Αλμπιόλ, Ντιαρά, Νάτσο, Αντάν

Μπαρτσελόνα (Τίτο Βιλανόβα): Βαλντές, Τζόρντι Άλμπα, Πικέ, Μασεράνο, Αντριάνο, Τσάβι, Μπουσκέτς (75' Σονγκ), Ινιέστα, Αλέξις (32' Μοντόγια), Μέσι, Πέδρο (82' Τέγιο)

Στον πάγκο: Πίντο, Φάμπρεγας, Βίγια, Μπαρτρά