Europa League

Νιούκαστλ-Ατρόμητος 1-0 (Τελικό)

Να κυνηγήσει το όνειρό του και την πρόκριση στους ομίλους του Europa League θέλει ο Ατρόμητος, ο οποίος, στη ρεβάνς του 1-1 του Περιστερίου, αντιμετωπίζει την Νιούκαστλ. Η ομάδα του Μπάγεβιτς, έχει δύσκολο έργο, όμως η ελπίδα… πεθαίνει τελευταία. Με γκολ του Βούκτις, μπροστά η Νιούκαστλ 1-0. Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr.

Τέλος στην αναμέτρηση. Η Νιούκαστλ επικρατεί με σκορ 1-0 και ο Ατρόμητος δεν πραγματοποιεί το όνειρο για συμμετοχή στους ομίλους του Europa League, μένοντας εκτός διοργάνωσης.

90+2' Αλλαγή για τη Νιούκαστλ. Στη θέση του Μαρβό, ο Αμαλφιτανό

90+1' Καλό σουτ του Επστάιν μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια

88' Στη θέση του Μπρίτο μπαίνει ο Κούτσι. Ο Ατρόμητος προσπαθεί στα τελευταία λεπτά να στείλει το ματς στην παράταση

86' Κίτρινη κάρτα στον Μπέλιτς για θέατρο εντός περιοχής, που προσπάθησε να κερδίσει πέναλτι

84' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Δημούτσου, μπαίνει ο Πίτου Γκαρσία

82' Κακή ενέργεια από τον Μπρίτο που κάνει το σουτ από πολύ μακριά και φεύγει απελπιστικά άουτ

79' Απίστευτη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Δημούτσο. Σουτ του Ιγκλέσιας, κόντρα της μπάλας αλλά ο Δημούτσος σουτάρει, μόνος του, άουτ.

78' Μακρινό σουτ του Καραμάνου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κρουλ.

76' Κάρτα στον Κολοτσίνι της Νιούκαστλ.

75' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μπαίνει ο Μπέλιτς και βγαίνει ο Σουμπίνιο.

Ίσως χρειάζεται και μια αλλαγή από τον Μπάγεβιτς. Θέλει φρεσκάρισμα η ομάδα του Περιστερίου.

Αν είναι προσεκτικος, μπορεί ο Ατρόμητος.

71' Τεράστια επέμβαση του Ιτάνζ σε σουτ του Ομπερτάν. Κρατάει τον Ατρόμητο στο παιχνίδι της πρόκρισης.

64' Κεφαλιά του Κολοτσίνι, η μπάλα φεύγει άουτ. Δεν ανησυχεί ο Ιτάνζ.

Ετοιμάζεται ο Μπέλιτς για να περάσει στο παιχνίδι.

Προσπαθεί να πιέσει ο Ατρόμητος. Θέλει να ανεβάσει την απόδοσή του, ένα γκολ χρειάζεται η ομάδα του Μπάγεβιτς για να πάει, έστω, στην παράταση.

59' Αλλαγή για την Νιούκαστλ. Ο Ταβερνιέρ στη θέση του Περτς

Οπαδός έχει μπει στον αγωνιστικό χώρο όμως η κάμερα δεν το δείχνει. Πάντως, αυτός που μπήκε στο γήπεδο, αποθεώνεται από τον κόσμο.

Νέα πολύ καλή προσπάθεια του Σουμπίνιο, αλλά ο διαιτητής δεν δίνει φάουλ έξω από την περιοχή.

46' Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο. Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τον Ατρόμητο να πηγαίνει στα αποδυτήρια, με την πικρία του πέναλτι.

45'+1' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο, αλλά η μπάλα άουτ.

43' Κίτρινη κάρτα στον Σουμπίνιο για "θέατρο" μέσα στην περιοχή, ενώ υπάρχει καθαρό πέναλτι από τον Κρουλ. Ο Επστάιν έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα, ο Σουμπίνιο, έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως ανατράπηκε. Υπάρχει πέναλτι, αλλά δεν δίνεται στον Ατρόμητο.

Έχει πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας ο Ατρόμητος. Οι παίκτες του "Ντούσκο" δεν μπορούν να... γυρίσουν την μπάλα και την χάνουν πάρα πολύ εύκολα.

Ανέβασε και πάλι στροφές η ομάδα του Πάρντιου. Πιέζει ψηλά και προσπαθεί να πετύχει και δεύτερο γκολ, πριν βγει το ημίχρονο.

27' Σουτ του Μπα, έξω από την περιοχή, νέα κοντρά, αλλά ο Ιτάνζ πέφτει στην γωνία του και γλιτώνει το δεύτερο γκολ.

Η καλύτερη στιγμή του Ατρόμητου, δεν θα φέρει και γκολ, πράγμα πολύ άσχημο για την ομάδα του Μπάγεβιτς. Το γκολ, πάντως, δεν έχει "χαλάσει" την ψυχολογία των παικτών του Σερβοέλληνα τεχνικού.

25' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Σουμπίνιο, ο οποίος απέναντι από τον Κρουλ δεν τα καταφέρνει και ο Ολλανδός τερματοφύλακας κρατάει το μηδέν.

21' Γκολ για την Νιούκαστλ. Ο Βούκιτς δοκιμάζει το σουτ, έξω από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει στον Ιγκλέσιας, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Ιτάνζ.

Πολύ δυνατά έχει η μπει η αγγλική ομάδα στην αναμέτρηση.

11' Αλλαγή για την Νιούκαστλ. Ο Τέιλορ αφήνει τη θέση του στον Βούκιτς.

Πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Τέιλορ.

8' Ευκαιρία για την Νιούκαστλ με τον Μαρβό, αλλά το πλασέ του Γάλλου, θα σταματήσει ο Ιτάνζ.

5' Ο Περτς κάνει πολύ όμορφο σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ. Πρώτη καλή στιγμή για την Νιούκαστλ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης με την Νιούκαστλ στη σέντρα.

Με γκρι εμφανίσεις, για πρώτη φορά ο Ατρόμητος.

Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

4-2-3-1 και για την Νιούκαστλ. Ο Κρουλ είναι στο τέρμα.. Ο Σίμπσον θα είναι δεξιά στην άμυνα, ο Τέιλορ αριστερά και οι Κολοτσίνι, Γουίλιαμσον είναι στο κέντρο της. Ο Μπιγκιριμανά και ο Περτς τα δύο αμυντικά χαφ. Πίσω από τον Μπα, θα είναι οι Μαρβό, Γκόσλινγκ και Ομπερτάν.

Ο Ιτάνζ θα είναι κάτω από τα δοκάρια. Ο Σκόνδρας θα είναι δεξιά στην άμυνα, ο Γιανούλης αριστερά και οι Φυτανίδης και Λαζαρίδης στο κέντρο αυτής. Οι Ιγκλέσιας και Μπρίτο είναι τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ οι Δημούτσος, Σουμπίνιο και Επστάιν πίσω από τον Καραμάνο.

Δύο αλλαγές σε πρόσωπα και αλλαγή σχήματος για τους «κυανόλευκους». Το 4-3-3 γίνεται 4-2-3-1 και ο Μπέλιτς δίνει τη θέση του στον Σουμπίνιο, ενώ ο Καραμάνος ξεκινάει, αντί του Κούτσι.

Πολύ δύσκολο το έργο για την ομάδα του Μπάγεβιτς, η οποία με το 1-1 του πρώτου αγώνα θέλει ή νίκη ή ισοπαλία με σκορ 2-2 και πάνω.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ατρόμητου με την Νιούκαστλ για τα πλέι οφ του Europa League.

Νιούκαστλ (Άλαν Πάρντιου): Κρουλ, Κολοτσίνι, Σίμσον, Γουίλιαμσον, Περτς, Τέιλορ, Γκόσλινγκ, Μπιγκιριμανά,Μαρβό, Ομπερταν, Μπα.

Στον πάγκο: Χάρπερ, Ταβερνίερ, Καμπάιγ, Αμαλφιτανό, Βούκιτς, Σισέ, Κάμπελ.

Ατρόμητος (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ιγκλέσιας, Μπρίτο, Δημούτσος, Επστάιν, Σουμπίνιο, Καραμάνος.

Στον πάγκο: Ράντμαν, Ταυλαρίδης, Μπέλιτς, Νάστος, Μπάλλας, Πίτου Γκαρσία, Κούτσι.

Διαιτητής: Στέφαν Στουντέ (Ελβετία)
Βοηθοί: Σαντρό Πότσι (Ελβετία), Ζαν Ιβ Βιχτ (Ελβετία)