Γενικά

Τσέλσι-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-4 (Τελικό)

Η πρώτη ευρωπαϊκή κούπα της χρονιάς θα κριθεί στο Μονακό. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Τσέλσι και η Κυπελλούχος Ατλέτικο Μαδρίτης «κοντράρονται» για το Σούπερ Καπ και τον τίτλο του υπερπρωταθλητή. Μπροστά η Ατλέτικο Μαδρίτης 4-1 με τα γκολ των Φαλκάο (7', 19', 44') και Μιράντα (61'). Μείωσε ο Κέιχιλ (75'). Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης στο sport-fm.gr

Η πρώτη ευρωπαϊκή κούπα της χρονιάς θα κριθεί στο Μονακό.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Τσέλσι και η Κυπελλούχος Ατλέτικο Μαδρίτης «κοντράρονται» για το Σούπερ Καπ και τον τίτλο του υπερπρωταθλητή.

Μπροστά η Ατλέτικο Μαδρίτης 4-1 με τα γκολ των Φαλκάο (7', 19', 44') και Μιράντα (61'). Μείωσε ο Κέιχιλ (75')

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης στο sport-fm.gr

Τέλος στην αναμέτρηση. Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικρατεί με σκορ 4-1 της Τσέλσι και κατακτά το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ

90' ΔΟΚΑΡΙ για την Ατλέτικο. Ο Νταβίντ Λουίζ προσπάθησε να διώξει, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι

87' Στη θέση του Φαλκάο, μπαίνει ο Εμρέ

85' Μεγάλη ευκαιρία για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Φελίπε Λουίς μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση έκανε το σουτ, όμως ο Τσεχ είπε "όχι"

84' Διαδικαστικά φυσικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα

81' Αλλαγή για την Τσέλσι. Στη θέση του Μάτα, ο Στάριτζ

81' Στη θέση του Κόκε για την Ατλέτικο, μπαίνει ο Ραούλ Γκαρσία

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, αναστάτωση στην άμυνα της Ατλέτικο Μαδρίτης, ο Τιμ Κέιχιλ επωφελήθηκε την αδράνεια των Ισπανών και με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 4-1

75' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ

69' Παραλίγο το 5-0 για την Ατλέτικο. Η σέντρα που έγινε από τα αριστερά για την Ατλέτικο, κανένας Ισπανός δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως ο Τσεχ δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε σε κόρνερ

67' Σουτ του Οσκάρ εκτός περιοχής, φεύγει άουτ

Σε μια φάση διαρκείας, μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα πήγε στον Μιράντα, ο οποίος έκανε από πολύ κοντά το σουτ, αυτή κόντραρε και στον Κέιχιλ και κατέληξε στα δίχτυα του Τσεχ, γράφοντας το 4-0 υπέρ της Ατλέτικο Μαδρίτης σε μια φοβερή παράσταση

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ

Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ατλέτικο έχει μεγάλο προβάδισμα υπέρ της, ενώ και η Τσέλσι δυσκολεύεται να δημιουργήσει υποψία ευκαιρίας

57' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Στη θέση του Άντριαν Λόπεθ, μπαίνει ο Ροντρίγκεζ

56' Αδύναμο σουτ του Αζάρ από το ύψος της περιοχής, κανένα πρόβλημα για τον Κουρτουά

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η Τσέλσι έχει τη μπάλα στην κατοχή της και προσπαθεί με την Ατλέτικο να αφήνει χώρους

50' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ο Τόρες έκανε το σουτ, όμως κατέληξε άουτ, χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα ο Κουρτουά

46' Στη θέση του Ραμίρεζ, μπαίνει ο Οσκάρ, προκειμένου να γίνει πιο επιθετική η Τσέλσι και να προσπαθήσει να αντεπιτεθεί

46' Έναρξη του δεύτερου μέρους!

Ο Φαλκάο έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία που πετυχαίνει χατ-τρικ σε τελικό Ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ, μετά τον Τέρι ΜακΝτέρμοτ της Λίβερπουλ το 1977!

45' Ημίχρονο στην αναμέτρηση! Μπροστά στο σκορ η Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-0(!), με χατ-τρικ του Ρανταμέλ Φαλκάο

Και πάλι βγήκε στην αντεπίθεση η Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Αρντάν Τουράν είδε τον Φαλκάο που... έμπαινε στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή του έκανε την πάσα και ο Κολομβιανός με χατ-τρικ έκανε το 3-0 υπέρ της ομάδας του!

44' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ.

Σε κακό... φεγγάρι βρίσκεται η Τσέλσι, που έχει τελειώσει σχεδόν το ημίχρονο και δεν έχει κάνει ακόμα ευκαιρία για γκολ, ενώ ήδη βρίσκεται πίσω με δύο γκολ και έχει σωθεί λόγω δοκαριών, άλλες τόσες.

35' ΔΟΚΑΡΙ για την Ατλέτικο. Ο Τουράν έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Λόπεθ έκανε λάθος υπολογισμό, όμως η μπάλα κατέληξε και πάλι στον Φάλκαο, του οποίου η κεφαλιά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ.

29' Πρώτη κίτρινα κάρτα στον αγώνα. Ο Ιβάνοβιτς την αντικρίζει

28' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ατλέτικο. Τέσσερις Ισπανοί βγήκαν και πάλι προς την εστία της Τσέλσι με τον Γκάμπι να παίρνει την τελική πάσα, όμως ο Τσεχ στο τετ-α-τετ του είπε "όχι"

"Φωτιά" η επίθεση των Ισπανών. Οι Φαλκάο, Άντριαν Λόπεζ και Τουράν βγαίνουν στις αντεπιθέσεις εξαιρετικά. Η Τσέλσι έχει πολλά αμυντικά κενά και ήδη το "πληρώνει" στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα

Εξαιρετικό γκολ από τον Ρανταμέλ Φαλκάο! Πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, είδε τον Τσεχ να έχει βγει... όσο έπρεπε και με τρομερό πλάσε κρέμασε τον γκολκίπερ της Τσέλσι, σημειώνοντας το 2-0 υπέρ της ομάδας του!

19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

16' Ο Αντριάν μπήκε με προσωπική ενέργεια στην περιοχή, πέρασε τον Κέιχιλ, όμως ο Τσεχ του έκλεισε γρήγορα το δρόμο και απέκρουσε το σουτ του

13' Πρώτη απόπειρα της Τσέλσι να απειλήσει, όμως το σουτ του Αζάρ φεύγει ψηλά άουτ

Είχε ήδη απειλήσει δύο φορές πριν το γκολ οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, με την Τσέλσι να μην έχει μπει πολύ καλά

Ο 'Αντριαν Λόπεζ έβγαλε... μόνο του τον Φαλκάο, με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ-λόμπα έγραψε το 1-0 υπέρ της ομάδας του!

7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Ο Φαλκάο βρέθηκε στην μικρή περιοχή, επωφελήθηκε τη σέντρα του Φελίπε Λουίς από τα αριστερά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι του Τσεχ

4' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ

1' Έναρξη στην αναμέτρηση!

Οι πρωταθλητές Ευρώπης παρατάσσονται σε σύστημα 4-3-3 με τον Τσεχ στο τέρμα. Δεξί μπακ ο Ιβάνοβιτς και αριστερά ο Κόουλ. Δύο στόπερ οι Νταβίντ Λουίζ και Κέιχιλ. Τριάδα στο κέντρο με τους Λάμπαρντ, Μίκελ και Ραμίρεζ, ενώ οι τρεις στην επίθεση είναι οι Μάτα, Αζάρ και Τόρες

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε παρατάσσει την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Κουρτουά και τα δύο στόπερ οι Γκοντίν και Μιράντα. Δεξιά στην άμυνα ο Χουανφράν και αριστερά ο Φελίπε Λουίς. Δύο αμυντικά χαφ οι Γκάμπι και Σουάρες. Η τριάδα των επιθετικών αποτελείται από τους Λόπεθ, Κόκε και Τουράν, με μοναδικό προωθημένο τον Ρανταμέλ Φαλκάο

Απίστευτο σερί από την Τσέλσι. Οι "μπλε" έχουν να ηττηθούν από ισπανική ομάδα στους τελευταίους 15(!) αγώνες, εν των οποίων 9 νίκες