Πλατανιάς-Πανθρακικός 2-0 (Τελικό)

Πρώτη νίκη στην Σούπερ Λίγκα για την ομάδα του Πλατανιά η οποία επιβλήθηκε με 2-0 του Πανθρακικού στο Παγκρήτιο. Αναστασάκος στο 31ο λεπτό το 1-0, «κλείδωσε» την νίκη ο Μαραγκουδάκης στο 43'. Στους τέσσερις βαθμούς πλέον οι νεοφώτιστοι που είναι αήττητοι μετά από δύο αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα. Δεύτερη εκτός έδρας ήττα για την ομάδα της Κομοτηνής που έμεινε στους 0 βαθμούς.

Ντέρμπι νεοφώτιστων στο "Παγκρήτιο" με τον Πλατανιά να υποδέχεται τον Πανθρακικό για τη δεύτερη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Προηγούνται οι Χανιώτες 2-0 με γκολ στο 30ο λεπτό από τον Αναστασάκο και στο 43' από τον Μαραγκουδάκη.

Παρακολουθήστε live την αναμέτρηση από το sport-fm.gr.

Λήξη της αναμέτρησης

90'+2' Κίτρινη κάρτα στον νεοεισελθόντα Παληγεώργο

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

88' Τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Στην θέση του Ουντότζι, περνάει ο Παληγεώργος

86' 9-5 οι τελικές για την ομάδα των Χανίων

82' Δεύτερη αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μιρτσέτα περνάει στην θέση του Κάλαϊτζιτς

76' Ευκαιρία για τον Πλατανιά με τον Κάλαϊζιτς να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Αντίλοβιτς να μπλοκάρει δύσκολα με διπλή προσπάθεια

70' Αλλαγή για τον Πανθρακικό αναγκαστική. Στη θέση του τραυματία Μιχαλόπουλου ο Γωνιάδης

69' Χτύπησε ο Μιχαλόπουλος σε μία ανύποπτη φάση και θα περάσει εκτός

68' Άνετα κρατάει μέχρι στιγμής ο Πλατανιάς το υπέρ του 2-0

59' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γκονζάλες στη θέση του Ουκάρ

58' Αλλαγή για Πανθρακικό. Ο Μιχαλόπουλος στη θέση του Πρίττα

57' Επικίνδυνη σέντρα-σουτ από τον Ουκάρ, σε κόρνερ με υπερένταση ο Αντίλοβιτς

46' Αλλαγή για Πανθρακικό. Κοντογουλίδης στη θέση του Μίνγκα

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

43' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά και 2-0 με τρομερό σουτ από τον Μαραγκουδάκη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασθενή επέμβαση του Αντίλοβιτς στο πλασέ του Ουντότζι

39' Ευκαιρία για τον Πανθρακικό, κερδισμένος από τις κόντρες ο Μπαϊκαρά, ο οποίος σούταρε από τη γωνία της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Κηπουρού

31' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά με σκόρερ τον Αναστασάκο με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάλαϊζιτς

30' Πιέζει ο Πλατανιάς για το γκολ

25' Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες σε ένα νευρικό παιχνίδι

20' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά με τον Αναστασάκο να βγαίνει απέναντι απο τον Αντίλοβιτς, μετά την εξαιρετική πάσα του Ουντότζι, με τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού να απεκρούει σε κόρνερ

18' Πρώτη ευκαιρία για τον Πανθρακικό με το μακρινό σουτ από τον Τσέρφα να περνά άουτ

16' Αρκετά αγχωμένοι δείχνουν οι παίκτες του Πλατανιά με πολλές λάθος μεταβιβάσεις

10' Τον έλεγχο του αγώνα έχει ο Πανθρακικός, ο οποίος προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Πλατανιά. Αμύνονται μαζικά οι γηπεδούχοι και προσπαθούν να βγουν γρήγορα στην αντεπίθεση

1' Έναρξη του αγώνα

-Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Αποστόλη Παπουτσάκη

-Λιγοστός κόσμος στις εξέδρες του "Παγκρήτιου", καθώς πολύ φίλαθλοι της ομάδας δεν μπόρεσαν να έρθουν από τα Χανιά στο Ηράκλειο

-Ο Πανθρακικός μετά την πολύ καλή εμφάνιση στην Τούμπα την πρώτη αγωνιστική, θέλει στο δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι του, να πάρει τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Στον αντίποδα ο Πλατανιάς θέλει την πρώτη του νίκη.

-Οι δύο νεοφώτιστοι τίθενται αντιμέτωποι για πρώτη φορά στην ιστορία τους στη μεγάλη κατηγορία. Στο περσινό παιχνίδι για τη Football League οι Χανιώτες είχαν νικήσει με 1-0, που ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη της ιστορίας τους στη δεύτερη κατηγορία

-Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Πλατανιάς (Χατζηνικολάου): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Κανακούδης, Αναστασάκος, Μαραγκουδάκης, Αγκιλέρα, Κάλαϊζιτς, Ουκάρ (59' Γκονζάλες), Τζανής, Ποτουρίδης, Ουντότζι

Στον πάγκο: Λαζαρίδης, Δέντζας, Μαρτσάκης, Μιρτσέτα, Γκονζάλεζ, Παληγεώργος, Ντόε

Πανθρακικός (Παντελίδης): Αντίλοβιτς, Βιγιαρέχο, Στάθης, Λουσέρο, Τσέρφα, Μίνγκα (46' Κοντογουλίδης), Μουνάφο, Κυβελίδης, Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Πρίττας (58' Μιχαλόπουλος)

Στον πάγκο: Κουτσόπουλος, Μιαχαλόπουλος, Κοντογουλίδης, Μακρυδημήτρης, Γωνιάδης, Σκλιοπίδης, Μοσχάκης

Διαιτητές: Μ. Λαμπρόπουλος, Φ. Ελευτθερίου. Χ. Κουρομπύλια