sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Κάθε αρχή και δύσκολη… (vids)

Κάτι το «σκούριασμα» από τις καλοκαιρινές διακοπές, κάτι το άγχος του πρώτου αγώνα ενός νέου… ταξιδιού με προορισμό τα τελικά μίας διοργάνωσης και η εκκίνηση της Εθνικής σε προκριματικές φάσεις παρουσιάζει συνήθως δυσκολίες. Το sport-fm.gr σάς παρουσιάζει τι έχει κάνει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στις τελευταίες πέντε πρεμιέρες του.

Πάντως, αν θυμηθεί κανείς τι έγινε στο δρόμο για το Euro 2004, όταν η πορεία της «γαλανόλευκης» δεν ήταν η καλύτερη δυνατή στα προκριματικά, και στην προκριματική φάση για το πρόσφατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, διαπιστώνει ότι τίποτα δεν είναι… δεσμευτικό στο ποδόσφαιρο και μετά από ένα άσχημο ξεκίνημα μπορεί να φτάσει μία ομάδα στην επιτυχία.

Τα αποτελέσματα της Εθνικής στις πρεμιέρες των διοργανώσεων

Προκριματικά Euro 2004

07/09/2002 Ελλάδα-Ισπανία 0-2
8’ Ραούλ, 77’ Βαλερόν

Τελική θέση στην κατάταξη: Πρώτη με 18 βαθμούς σε 8 αγώνες και το καλοκαίρι του 2004 κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Πορτογαλία.

Προκριματική φάση Μουντιάλ 2006

04/09/2004 Αλβανία - Ελλάδα 2-1
2’ Μουράτι, 11’ Αλία - 38’ Γιαννακόπουλος

08/09/2004 Ελλάδα - Τουρκία 0-0

Τελική θέση στην κατάταξη: Κατετάγη τέταρτη, έχοντας μαζέψει 21 βαθμούς σε 12 ματς. Η Ουκρανία προκρίθηκε με 25 στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας και η Τουρκία δεν κατάφερε να περάσει μέσω των αγώνων - μπαράζ.

Προκριματικά Euro 2008

02/09/2006 Μολδαβία - Ελλάδα 0-1
78’ Λυμπερόπουλος

Τελική θέση στην κατάταξη: Η Εθνική προκρίθηκε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Αυστρίας και της Ελβετίας, έχοντας συγκεντρώσει 31 βαθμούς (10 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα) σε 12 αναμετρήσεις. Στα τελικά της διοργάνωσης αποκλείστηκε από την πρώτη φάση, γνωρίζοντας την ήττα από Σουηδία (2-0), Ρωσία (1-0) και Ισπανία (1-2).

Προκριματική φάση Μουντιάλ 2010

06/09/2008 Λουξεμβούργο - Ελλάδα 0-3
36’ Τοροσίδης, 45+1’ Γκέκας, 76’ πεν Χαριστέας

10/09/2008 Λετονία - Ελλάδα 0-2
10’, 49’ Γκέκας

Τελική θέση στην κατάταξη: Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα τερμάτισε στη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου και συμμετείχε στους αγώνες μπαράζ, όπου πήρε την πρόκριση από την Ουκρανία στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής κατάφερε να πάρει μία νίκη (απέναντι στη Νιγηρία) και τερμάτισε στην τρίτη θέση του Β’ γκρουπ του Μουντιάλ.

Προκριματικά Euro 2012

03/09/2010 Ελλάδα-Γεωργία 1-1
72’ Σπυρόπουλος - 3’ Ιασβίλι

07/09/2010 Κροατία - Ελλάδα 0-0

Τελική θέση στην κατάταξη: Αήττητη κατέφερε να προκριθεί η Ελλάδα στην τελική φάση του Euro 2012, μετρώντας επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες στην προκριματική φάση της διοργάνωσης. Στα τελικά η Ελλάδα κατέφερε να περάσει ως δεύτερη από τον πρώτο όμιλο και στα νοκ άουτ ματς αποκλείστηκε από την Γερμανία.

Επιμέλεια: Σταύρος Καλογεράκης