Euro 2024

Λετονία-Ελλάδα 1-2

Το πρώτο βήμα που θα την φέρει πιο κοντά στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας έκανε η Εθνική Ελλάδας που νίκησε 2-1 τη Λετονία. Η «γαλανόλευκη» με γκολ των Σπυρόπουλου στο 57' και Γκέκα στο 69' απάντησε στο τέρμα του Τσάουνα με πέναλτι στο 42'. Δοκάρι στο 34' με τον Μανιάτη.

Το πρώτο βήμα που θα την φέρει πιο κοντά στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας έκανε η Εθνική Ελλάδας που νίκησε 2-1 τη Λετονία.

Η «γαλανόλευκη» με γκολ των Σπυρόπουλου στο 57' και Γκέκα στο 69' απάντησε στο τέρμα του Τσάουνα με πέναλτι στο 42'.

Δοκάρι στο 34' με τον Μανιάτη.

Παρακολουθήσατε live την αναμέτρηση από το sport-fm.gr.

90'+3' Λήξη του αγώνα με ευκαιρία του Γκέκα στην τελευταία φάση.

90' Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

87' Πολύ ωραία ενέργεια του Νίνη και σουτ θα στείλει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

79' Από μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Χολέμπας στη θέση του Φορτούνη και ο Γκάουρατς αντί του Λάιζανς.

75' Διπλή αλλαγή για τη Λετονία. Βερπακόφσκις και Ρούτγκινς αντί των Φερτόφς και Βισνιακόφς.

69' ΓΚΟΛ 2-1 Η ΕΘΝΙΚΗ! Ο Κατσουράνης δέχεται την μπάλα μετά από λάθος της λετονικής άμυνας, βγάζει καταπληκτική κάθετη στον Γκέκα και ο τελευταίος κάνει αυτό που ξέρει καλά, τη στέλνει στα δίχτυα.

69' Ο Νίνης μπαίνει στη θέση του Σαμαρά και το σύστημα γυρίζει σε 4-2-3-1 με τον Γκέκα μοναδικό προωθημένο.

Αναγκαστική αλλαγή θα γίνει ο Σαμαράς, καθώς ο Έλληνας επιθετικός χτύπησε στον αγκώνα σε προηγούμενη προσπάθειά του και δεν μπορεί να συνεχίσει.

58' Κίτρινη κάρτα στον Τζιόλη.

57' ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΗΡΘΕ! Φανταστικό σουτ του Σπυρόπουλου έξω από την περιοχή και η μπάλα στα δίχτυα!

Πολύ καλό το πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη για την Ελλάδα που έχει ήδη πατήσει περισσότερες φορές την αντίπαλη περιοχή από ότι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

52' Πολύ κακό τελείωμα από τον Σαμαρά που βρέθηκε σε καλή θέση αλλά σούταρε άσχημα.

48' Μεγάλη ευκαιρία ξανά με τον Μανιάτη, που κέρδισε την μπάλα και σούταρε με το αριστερό αλλά δυστυχώς το... τόπι πέρασε ελάχιστα άουτ.

46' Ξεκινά το δεύτερο μέρος με μια αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Σαμαράς μπαίνει στη θέση του Μήτρογλου.

Πίσω στο σκορ η Εθνική, που θα μπορούσε να έχει πάρει κάτι παραπάνω σε αυτά τα 45 λεπτά. Το δοκάρι όμως με τον Μανιάτη και μια σειρά από συγκυρίες που οδήγησαν στη φάση του πέναλτι, φέρνουν αυτό το 1-0 υπέρ των Λετονών.

45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Καλή πάσα του Κατσουράνη στον Γκέκα και σου του τελευταίου θα μπλοκάρει ο Βάνις.

42' ΓΚΟΛ 1-0 Η ΛΕΤΟΝΙΑ. Ο Τσάουνα ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.

41' Πέναλτι κερδίζουν οι Λετονοί σε μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου στον Βισνακόφς.

34' Δοκάρι για την Ελλάδα! Ο Φορτούνης βγάζει καταπληκτική μπαλιά στον Μανιάτη στην καρδιά της άμυνας, ο Έλληνας ποδοσφαιριστής εκμεταλλεύεται την πτώση του Κριάουκλις και με προβολή πάνω στην κίνηση, στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, ενώ σαστίζει στην επαναφορά και δεν μπορεί να σκοράρει.

Δυνάμωσε και πάλι η βροχή δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαριστών.

17' Φάση διαρκείας στα λετονικά καρέ που τελειώνει με σουτ του Κατσουράνη να φεύγει αρκετά έξω.

15' Καλό σουτ του Μήτρογλου, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

Χρειαζόταν αυτή η καλή στιγμή για τους παίκτες του Σάντος, που δεν μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς.

7' Δεν αργεί η απάντηση της Εθνικής που έρχεται με κεφαλιά του Γκέκα να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

5' Η πρώτη καλή φάση ανήκει στη Λετονία. Μια αδράνεια στην άμυνα έφερε τον Τσάουνα σε θέση για σουτ από τα όρια της περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Καρνέζης.

Υπό βροχή διεξάγεται το παιχνίδι, τουλάχιστον όμως, δεν είναι τόσο δυνατή όσο πριν αρχίσει το ματς.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μανιάτης, Τζιόλης, Κατσουράνης, Φορτούνης, Μήτρογλου, Γκέκας.

Στον πάγκο: Τζόρβας, Γλύκος, Βύντρα, Χολέμπας, Σιόβας, Μαλεζάς, Νίνης, Δημούτσος, Μαυρίας, Χριστοδουλόπουλος, Σαμαράς, Αθανασιάδης.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Βάνις, Κλάβα, Γκορκς, Κριάουκλις, Λάιζανς, Ιβανόφς, Φερτόφς, Τσάουνα, Βισνακόφς, Λουκιανόφς, Ρούντνιεφς.

Στον πάγκο: Ντορόσεφς, Μάλινς, Σαβσένκοφς, Κάμες, Βερπακόφσκις, Ρούτγκινς, Γιούζινς, Κάκρατς, Κοβάλοφς, Μπουλβίτις.

Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, με τον Φερνάντο Σάντος να προτιμά το 4-4-2.

Κάτω από τα δοκάρια θα καθίσει ο Καρνέζης, με τους Κυριάκο Παπαδόπουλο και Παπασταθόπουλο να καλύπτον το κέντρο της άμυνας και τους Τοροσίδη, Σπυρόπουλο τα άκρα της. Στη μεσαία γραμμή θα αγωνιστεί ο Τζιόλης με τον Κατσουράνη, με τον Μανιάτη να παίζει δεξιά και τον Φορτούνη αριστερά. Το δίδυμο της επίθεσης θα αποτελείται από τους Γκέκα και Μήτρογλου.

Οι υπόλοιποι της Εθνικής, που πλεόν κάθονται όλοι στον πάγκο σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς, είναι οι Τζόρβας, Γλύκος, Βύντρα, Χολέμπας, Σιόβας, Μαλεζάς, Νίνης, Δημούτσος, Μαυρίας, Χριστοδουλόπουλος, Αθανασιάδης.

Η ενδεκάδα της Λετονίας: Βάνις, Κλάβα, Γκορκς, Κριάουκλις, Λάιζανς, Ιβάνοβς, Φέρτοφς, Τσάουνα, Βισνάκοφς, Λουκανόφς, Ρούντεφς.

Αναπληρωματικοί για τους γηπεδούχους είναι οι Ντορόσεφς, Μάλινς, Σαβσένκοφς, Κάμες, Βερπακόφσκις, Ρούτζινς, Γιούζινς, Κάκρατς, Κοβάλοφς, Μπουλβίτις.

Σχετικά καλή είναι η προϊστορία της Εθνικής απέναντι στους Λετονούς, αφού σε έξι ματς έχει 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και μόνο 1 ήττα. Ειδικά εκτός έδρας μετρά 1 νίκη και 2 ισοπαλίες.