Ο Ντόρσεϊ «σφύριξε» τη λήξη

Εξαιρετικός στην επίθεση, αλλά με αρκετές αδυναμίες στην άμυνα κυρίως στο πρώτο μέρος εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο φιλικό με τη Σάσαρι στη Σαρδηνία νικώντας με 106-87. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε δύο λεπτά πριν το τέλος, αφού μετά από κάρφωμα του Τζόι Ντόρσεϊ το ταμπλό ράγισε! Δείτε τη φάση.

Στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» κυνηγούσαν την περισσότερη ώρα στο σκορ. Αν και έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και χτυπούσαν σε κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό, είχαν πολλές αδυναμίες στην άμυνα, ειδικά στην περιφέρεια, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 50-48 στην ανάπαυλα.

Λειτουργώντας καλύτερα στην άμυνα στο δεύτερο μέρος και με τον Γιώργο Πρίντεζη να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα οι πρωταθλητές Ελλάδος και Ευρώπης «έχτισαν» διψήφια διαφορά (69-80) με τρίποντο του Περπέρογλου στην εκπνοή της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Έισι Λο, διαχειρίστηκαν με άνεση το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με τη μέγιστη διαφορά, 106-87. Ένα φοβερό κάρφωμα του Τζόι Ντόρσεϊ, 2:01 πριν το τέλος, οδήγησε σε πρόωρο φινάλε το ματς, αφού ράγισε το ταμπλό και προκειμένου οι δύο ομάδες να περιμένουν την αντικατάστασή του, αποφάσισαν να το… λήξουν.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (14/9) την φιναλίστ της Ευρωλίγκας, ΤΣΣΚΑ Μόσχας (20:00 ώρα Ελλάδας) και το Σάββατο (15/9) τη Σιένα (21:45 ώρα Ελλάδας) σε τουρνουά στο Κάλιαρι.

Δεκάλεπτα: 26-26, 50-48, 69-80, 87-106.

Σάσαρι (Σακέτι): Μπινέτι 4, Λαγκούτζι, Ντεβέκι 11(1), Θόρτον 22(4), Ντίνιερ Τ. 20(3), Σακέτι 13(1), Σπισού, Ντίνιερ Ντ. 11(3), Βανούτσο, Ντιλιέγκρο 3, Ίσλεϊ 3

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9(11ρ.), Άντιτς 7(1), Σπανούλης 17(1τρ.-8ασ.), Περπέρογλου 12(2), Ντόρσεϊ 8(5ρ.), Σλούκας, Μαυροειδής 5(5ρ.), Γκετσεβίτσιους 18(4), Πρίντεζης 19(2τρ.-5ασ.), Παπανικολάου 5(1τρ.-4ασ.), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6(1)