Πορτογαλία

Οι... γιούχες έγιναν ζητωκραυγές

Την πρώτη της νίκη στο πορτογαλικό πρωτάθλημα έκανε η Σπόρτιγνκ Λισαβόνας. Τα «λιοντάρια» μετά από τρεις διαδοχικές γκέλες, πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο και ξέφυγαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, αφού επικράτησαν 2-1 της Ζιλ Βιθέντε για την τέταρτη αγωνιστική. Νίκη, η οποία ήρθε δραματικά και με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα την ώρα που οι οπαδοί αποδοκίμαζαν την ομάδα τους! Εστορίλ-Μαρίτιμο 3-1 με χατ τρικ του Λεάλ στο άλλο ματς.

Την πρώτη της νίκη στο πορτογαλικό πρωτάθλημα έκανε η Σπόρτιγνκ Λισαβόνας.

Τα «λιοντάρια» μετά από τρεις διαδοχικές γκέλες, πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο και ξέφυγαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, αφού επικράτησαν 2-1 της Ζιλ Βιθέντε για την τέταρτη αγωνιστική.

Νίκη, η οποία ήρθε δραματικά και με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα την ώρα που οι οπαδοί αποδοκίμαζαν την ομάδα τους!

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Κάρλος στο 6’ και ο χρόνος πέρναγε χωρίς η Σπόρτινγκ να μπορεί να αντιδράσει. Όλα έδειχναν πως πάμε για νέα γκέλα, αλλά ο Καπέλ στο 76’ σκόραρε ισοφαρίζοντας σε 1-1. Πάλι όμως οι «πρωτευουσιάνοι» δεν μπορούσαν να απειλήσουν και οι οπαδοί αποδοκίμαζαν έντονα, με τον Φαν Βολφσβίνγκελ στο 86’ να κάνει το 2-1 και τα συναισθήματα να αλλάζουν άμεσα. Στο 88’ ο Λαμπιάντ αποβλήθηκε αφήνοντας την Σπόρτινγκ με 10 και με άγχος αλλά το τελευταίο σφύριγμα ήταν λυτρωτικό…

Εστορίλ-Μαρίτιμο 3-1 στο άλλο ματς της ημέρας με χατ τρικ του Λεάλ.