Euro 2024

Τίποτα δεν σταματά την Αργεντινή… (video)

Με πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι η Αργεντινή επικράτησε με σκορ 3-0 της Ουρουγουάης, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ για τη ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Η «Αλμπισελέστε» πλησιάζει όλο και περισσότερο στα γήπεδα της Βραζιλίας, αφού μετά από οχτώ αγώνες παραμένει στην πρώτη θέση του προκριματικού ομίλου με 17 βαθμούς.

Ο Μέσι κατάφερε να πετύχει το 11ο και 12ο γκολ μέσα στη σεζόν, αλλά έκανε τη «δουλειά» στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο διεθνής μεσοεπιθετικός της Μπαρτσελόνα σκόραρε στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ασίστ του Άνχελ Ντι Μαρία.

Μετά ανέλαβε δράση ο Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος «νίκησε» τον Μουσλέρα στο 75’. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μέσι έγραψε το τελικό σκορ, αν και οι Αργεντινοί θα μπορούσαν να είχαν ακόμη ένα τέρμα στη συνάντηση.

Επόμενος αντίπαλος για την Αργεντινή η Χιλή του Πάμπλο Κοντρέρας, την οποία θα αντιμετωπίσει τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Ισημερινός-Χιλή 3-1
(33', 57' Καϊσέδο, 90+3' Καστίγιο - 25' αυτ. Παρέδες)

Χιλή-Αργεντινή (03:05)

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες προκρίνονται στα τελικά, ενώ η πέμπτη δίνει μπαράζ με ομάδα από την Ασία.