Μυστήριο!

Μόνο με αυτή την λέξη μπορεί να εξηγηθεί πως ο Άρης έκανε ντέρμπι ένα δικό του ματς και τελικά κατάφερε να νικήσει με 85-76 τον Πανελευσινιακό. Οι «κίτρινοι» σημείωσαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη, ο Βαγγέλης Αγγέλου παραμένει αήττητος για δεύτερο συνεχόμενο ματς αλλά τίποτα από αυτά δεν θα γινόταν αν τρία λεπτά πριν το τέλος δεν σκόραραν τρία σερί τρίποντα (2 του Πάσαλιτς, 1 του Ασημακόπουλου), τα οποία έκριναν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι. Πήρε κεφάλι στο σκορ έχοντας 100% ποσοστά στα σουτ που επιχείρησε στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Μποχωρίδη, Ασημακόπουλο και Βεργίνη έφτασε την διαφορά στο +6. Ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να αντιδράσει, παίζοντας καλή άμυνα πέρασε μπροστά στο σκορ (14-12) αλλά τα απανωτά λάθη τον έφεραν και πάλι στην θέση του… κυνηγού. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Πάσαλιτς να φτάνει στους 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αλλά αυτό ήταν ιδιαίτερα ευνοϊκό για τον Άρη. Οι «κίτρινοι» ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πιο αποτελεσματικοί και μάλιστα έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό 6 λεπτά και 52 δεύτερα πριν το λήξη του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια να μειώσουν και το πέτυχαν όταν από 34-22 βρέθηκαν στο 38-33 χάρη στην καλή άμυνα που έπαιξε εκείνο το διάστημα. Όμως οι παίκτες του Αγγέλου επανήλθαν αφυπνισμένοι, προηγήθηκαν και πάλι με 10 πόντους και έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Με σκληρή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση ροκάνισαν την διαφορά και κατάφεραν να περάσουν μπροστά τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (55-54) με τους Μαγκουνή, Λιακόπουλο και Παπανικολάου να είναι οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση. Μάλιστα, οι παίκτες του Σκαραφίγκα δεν έμειναν μόνο εκεί αλλά έφτασαν ακόμα και +6 (60-54) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Πανελευσινιακός εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμα του, χρησιμοποιώντας άλλοτε πόντους του Λιακόπουλου, άλλοτε του Δεληγιάννη είτε του Νίκου αλλά ο Άρης κατάφερε περίμενε στην γωνία και με ένα τρίποντο του Βεργίνη, ο οποίος κουβαλούσε όλο το επιθετικό φορτίο των «κίτρινων», πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ξαναπήρε τα ηνία στο σκορ. Τρία συνεχόμενα τρίποντα για τον Άρη, δύο του Πάσαλιτς κι ένα του Ασημακόπουλου, φάνηκαν πως έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του. Ο Πανελευσινιακός έμεινε από δυνάμεις σε εκείνο το σημείο και οι «κίτρινοι» πανηγύρισαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 35-45, 60-56, 76-85

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου 8, Παπανικολόπουλος 3, Παπανικολάου 15, Ραϊβιο 2, Μαγκουνής 17, Λιακόπουλος 20, Δεληγιάννης 7, Καμπ 2, Τσιάκος, Χιουζ, Αβραμίδης 2

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 20, Χαντ, Πελεκάνος 11, Βεζένκοφ, Ασημακόπουλος 14, Καραποστόλου 2, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 9, Τσιάρας 2, Σαρικόπουλος, Βεργίνης 19, Τσακαλέρης 4