Μοτοσικλέτα

Σάρωσε τους τίτλους στα Enduro ο Βασίλης Σιαφαρίκας με Honda

Κατ' αποκλειστικότητα φαίνεται ότι έχει τους τίτλους εντούρο ο Βασίλης Σιαφαρίκας. Ο αναβάτης μιάς Honda CRF480R, συμμετοχή της εταιρείας "Αδελφοί Σαρακάκη Α.Ε.Β.Μ.Ε." - Επίσημο Εισαγωγέα-Διανομέα της Honda Moto στην Ελλάδα, κατέκτησε για 8η φορά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro!

Η ετπιτυχία του Βασίλη Σιαφαρίκα μεγιστοποιείται επειδή οδήγησε το CRF480R στην πρώτη θέση και των 6 αγώνων του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Enduro. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κερδίσει τόσο την 1η θέση στη γενική κατάταξη του πρωταθλήματος με 150 βαθμούς, όσο και την 1η θέση στην κατηγορία Ε3.

Με την επιτυχία του αυτή, ο 32χρονος αναβάτης μετρά 10 πρωταθλήματα Enduro, όλα με μοτοσικλέτες Honda. Παράλληλα, φέτος, ο Βασίλης Σιαφαρίκας συμμετείχε και στο Πανελήνιο Πρωτάθλημα moto-cross, όπου τερμάτισε στην 5η θέση της κατηγορίας ΜΧ1.

«…το 2012 ήταν μία από τις καλύτερες αγωνιστικές μου χρονιές, αφού κατάφερα να επαναλάβω την επιτυχία του 2005. Δηλαδή να τερματίσω στην 1η θέση όλων των αγώνων του πρωταθλήματος. Η επιτυχία αυτή είναι αποτέλεσμα της πολύ καλής προετοιμασίας, των προπονήσεων, της καλής φυσικής κατάστασης αλλά κυρίως της αξιοπιστίας και της τεχνολογικής υπεροχής της Honda. Στόχος μου είναι να επαναλάβουμε την επιτυχία αυτή και το 2013», ανέφερε ο πολυπρωταθλητής στο τέλος του τελευταίου αγώνα για το 2012 στα Γρεβενά.

Επιμέλεια: Δημήτρης Μπαλής