Europa League

Κερδισμένη η Μπορντό

Η Μπορντό ήταν η κερδισμένη στην 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς νίκησε 1-0 την Μαρίτιμο και ανέβηκε στην 2η θέση πίσω απο τη Νιουκαστλ που είναι το απόλυτο φαβορί.

Κλαμπ Μπριζ- Νιούκαστλ 2-2

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε η γηπεδούχος Μπριζ στην αναμέτρηση με την Νιουκαστλ, καθώς κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Άγγλους και να προηγηθεί 2-0 με τέρματα των Τριχόφσκι και Γιόργκενσεν. Ωστόσο οι Άγγλοι αντέδρασαν άμεσα και πριν βγει το ημίχρονο μείωσαν σε 2-1 στο 41΄ με τον Ανίτα και έφεραν το ματς στα ίσα στο 44΄με τον Αμεόμπι! Το 2-2 έμελε να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Μπορντό- Μαρίτιμο 1-0

Με το καλημέρα το κεφάλι στο σκορ πήρε η Μπορντό κόντρα στην Μαρίτιμο, καθώς ο Μπεγίον διαμόρφωσε το 1-0 στο 16΄. Στην επανάληψη οι Σλοβένοι ανέβασαν την απόδοση τους, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο στο «Σαμπάν Ντελμάς» και έτσι οι «γιρονδίνοι» έκαναν βήμα πρόκρισης.