Βόλεϊ

«Λύγισε» από το Ανατόλια ο Παναθηναϊκός

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην έδρα του Ανατόλια, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής βόλεϊ των γυναικών. Το σύνολο του Σπύρου Χουντουμιάδη, αν και «πάλεψε» μέχρι το τέλος, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, τα Βριλήσσια νίκησαν το Ωραιόκαστρο με 3-1 σετ. Με σπουδαίο «διπλό» απέδρασε από την έδρα των Μακεδόνων Αξιού οι Τράχωνες.

Οσον αφορά στο ματς του Ανατόλια με τον Παναθηναϊκό, οι γηπεδούχες ήταν εκείνες που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να πάρουν το πρώτο σετ με 25-23. Το σύνολο του Λευτέρη Γαϊτανάκη συνέχισε να παίζει καλά και, έτσι, πήρε το δεύτερο σετ με 25-22. Το Ανατόλια επικράτησε στο τρίτο σετ με 25-20.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-20

Ανατόλια (Λ. Γαϊτανάκης): Παρασκευοπούλου 11 (2 άσοι, 8/20 επ., 17% υπ., 1 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (1 άσος, 6/10 επ., 5 μπλοκ), Βουτζά 6 (1 άσος, 3/4 επ., 2 μπλοκ), Κομλένοβιτς 10 (10/21 επ., 33% υπ.), Γιακούμπ 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (14/25 επ., 1 μπλοκ), Σκόνδρα (λ, 35% υπ.), Δαουλτζόγλου.

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Κουντουρά 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 9 (3 άσοι, 6/19 επ., 58% υπ.), Ιχτιάρη 2 (2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 20 (2 άσοι, 16/44 επ., 2 μπλοκ), Μαλουσάρη 5 (5/8 επ., 36% υπ.), Καββαδία 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Γεωργίου (λ, 17% υπ.), Σωτηρίου, Λιάγκη 2 (2 άσοι), Τσατσούρη 1 (1 μπλοκ).

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πήραν και τα Βριλήσσια, που επικράτησαν 3-1 του Ωραιόκαστρου. Οι γηπεδούχες πήραν το πρώτο σετ με 25-17. Ωστόσο, η «απάντηση» για τις φιλοξενούμενες ήρθε στο επόμενο, κάνοντας το 1-1 με 25-21. Τα Βριλήσσια πήραν και πάλι «κεφάλι» στη συνέχεια με 25-15. Το σύνολο του Μάρκου Κωβαίου ήταν σε σπουδαία βραδιά και έτσι έκανε το 3-1 με σκορ 25-16.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 25-15, 25-16

Βριλήσσια (Μάρκος Κωβαίος): Πετρουλάκη, Γιοβάνη 15 (1 άσος, 11/33 επ., 3 μπλοκ), Γκότζη 16 (1 άσος, 14/30 επ., 17% υπ., 1 μπλοκ), Μαβιλίδη 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Σιλχάνοβα 20 (2 άσοι, 18/42 επ., 28% υπ.), Καραγιώργου 6 (1/5 επ., 5 μπλοκ), Κοκκίου (λ, 39% υπ.), Κοκλανάκη

ΔΑΣΩ (Ευστρατία Κοκκίνου): Χίντα 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Πανταζή 15 (1 άσος, 14/28 επ., 61% υπ.), Καπνιά 9 (9/34 επ., 50% υπ.), Σεφεριάδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Χοτοκουρίδου 5 (2 άσοι, 3/16 επ.), Κουτσοκώστα 4 (2/16 επ., 2 μπλοκ), Εζινέλη (λ, 52% υπ.), Χαλιαμπάλια 9 (2 άσοι, 5/13 επ., 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου, Παπαγιαννάκη 2 (1 άσος, 1/2 επ.), Μπαξεβάνη.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, οι Τράχωνες επικράτησαν εκτός έδρας με 3-0 σετ επί των Μακεδόνων Αξιού. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με αποτέλεσμα να πάρουν το πρώτο σετ με 25-21. Η συνέχεια άνηκε στους Τράχωνες και στις αθλήτριες του, αφού με 27-25 και 26-24 πήραν ένα σπουδαίο «διπλό» για τη συνέχεια.

Τα σετ: 21-25, 25-27, 24-26