Γενικά

Κορυφαίοι Ουίγκινς, Ενις

Ο Μπράντλεϊ Γουίγκινς και η Τζέσικα Ενις αναδείχτηκαν ως οι κορυφαίοι αθλητές στη Μεγάλη Βρετανία, μέσω της ψηφοφορίας των αθλητικών συντακτών του Νησιού.

Ο ποδηλάτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και την πρώτη θέση στον ποδηλατικό γύρο της Γαλλίας. Δεύτερος ήταν ο δυο φορές «χρυσός» Ολυμπιονίκης στην αγγλική πρωτεύουσα στα 5.000 και 10.000 μέτρα, Μο Φάρα και τρίτος ο «χρυσός» στο μονό του τένις, Αντι Μάρεϊ.

Η σούπερ σταρ του επτάθλου κατέκτησε την πρώτη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες και κέρδισε το σχετικό βραβείο για τρίτη φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Δεύτερη ήταν η «χρυσή» Ολυμπιονίκης της κωπηλασίας, Καθριν Γκρέινερ και τρίτη η ποδηλάτισσα, Λάουρα Τροτ.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης