Oλλανδία

Άνετα η Ουτρέχτη

Σε εύκολη εντός έδρας νίκη έφτασε η Ουτρέχτη, η οποία στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος νίκησε με σκορ 3-1 την Χέρενφεν.

Μπορεί οι δύο ομάδες να έμειναν στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο 45λεπτο και πήραν το… πολυπόθητο τρίποντο.

Με τις τελευταίες καλές εμφανίσεις της η Ουτρέχτη έχει καθιερωθεί στο γκρουπ των play-offs. Απο την άλλη, τα αμυντικά προβλήματα της Χέρενφεν κόστισαν στους φιλοξενούμενους , οι οποίοι έμειναν στη 13η θέση.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ντε Κόγκελ, ο οποίος σκόραρε τα δύο πρώτα τέρματα του αγώνα στο 67’ και 70’ λεπτό. Το γκολ της τιμής (2-1) για τη Χέρενφεν επιτεύχθηκε ύστερα απο εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φινμπογκασόν.

Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης (3-1) διαμόρφωσε ο Μουλένγκα στο 89’ λεπτό.