F1

Ο βασιλιάς… έφυγε, ζήτω ο βασιλιάς

Η ατυχία «χτύπησε» στον τελευταίο αγώνα της χρονιά και της καριέρας του, τον Μίκαελ Σουμάχερ. Ήταν που ήταν λίγες οι ελπίδες του Γερμανού «πιλότου» να κατακτήσει τον τίτλο, είχε και ένα κλατάρισμα και αποχαιρέτησε την Φόρμουλα 1 από την 4η θέση στο γκραν-πρι της Βραζιλίας. Πρώτος ο Φελίπε Μάσα, 2ος ο Φερνάντο Αλόνσο που πανηγύρισε το 2ο συνεχόμενο πρωτάθλημά του. Πρωταθλήτρια και πάλι στους κατασκευαστές η Ρενό. Την βαθμολογούμενη οκτάδα συμπλήρωσαν οι Μπάτον, Ραϊκόνεν, Φιζικέλα, Μπαρικέλο και Ντε λα Ρόσα. Ο ξεχωριστός... Αλόνσο και τα του.

Η ατυχία «χτύπησε» στον τελευταίο αγώνα της χρονιά και της καριέρας του, τον Μίκαελ Σουμάχερ. Ήταν που ήταν λίγες οι ελπίδες του Γερμανού «πιλότου» να κατακτήσει τον τίτλο, είχε και ένα κλατάρισμα και αποχαιρέτησε την Φόρμουλα 1 από την 4η θέση στο γκραν-πρι της Βραζιλίας. Πρώτος ο Φελίπε Μάσα, 2ος ο Φερνάντο Αλόνσο που πανηγύρισε το 2ο συνεχόμενο πρωτάθλημά του. Πρωταθλήτρια και πάλι στους κατασκευαστές η Ρενό. Την βαθμολογούμενη οκτάδα συμπλήρωσαν οι Μπάτον, Ραϊκόνεν, Φιζικέλα, Μπαρικέλο και Ντε λα Ρόσα. Ο ξεχωριστός... Αλόνσο και τα επιτεύγματά του.

Ο Μάσα πήρε την δεύτερη και πιο εύκολη νίκη στην καριέρα του, με τεράστια διαφορά από τον δεύτερο Αλόνσο που πιέστηκε πάρα πολύ από τον τρίτο Μπάτον, αλλά κατάφερε να την διατηρηθεί σ’ αυτή. Το γκραν-πρι ξεκίνησε με πολλές εγκαταλείψεις και τις δύο Φεράρι να δείχνουν από την αρχή πως είναι πολύ ταχύτερες των υπολοίπων ομάδων. Το… παιχνίδι όμως χάθηκε για τον Μίκαελ Σουμάχερ, όταν το ελαστικό του κλάταρε και μαζί οι όποιες ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου. Βέβαια, ο Γερμανός δεν τα παράτησε και με ρεσιτάλ οδήγησης από την 20η θέση πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και τερμάτισε στην τέταρτη, κάνοντας σχεδόν σε κάθε περιστροφή του ταχύτερο γύρο.

Το γκραν πρι της Βραζιλίας ήταν το τελευταίο στην σπουδαία καριέρα του Μίκαελ Σουμάχερ, ο οποίος έχει στο ενεργητικό του επτά τίτλους παγκόσμιου πρωταθλητή. Εκτός από την «πρωτιά» του Αλόνσο, η Ρενό κατέκτησε σήμερα και τον τίτλο του πρωταθλητή στους κατασκευαστές. Ο Γερμανός σταρ της Φεράρι, στην τελευταία κούρσα της καριέρας του, γνώρισε την αποθέωση από τους Βραζιλιάνους φιλάθλους. Το ίδιο συνέβη και με τον νέο «βασιλιά» της Φόρμουλα 1, τον 25χρονο Ισπανό «πιλότο», ο οποίος στο Σάο Πάολο κατέκτησε για δεύτερη συνεχή χρονιά τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή.

9 TORO ROSSO 1

Από το 1950, οπότε άρχισε το πρωτάθλημα της Φόρμουλα 1, έως σήμερα, τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή έχουν κατακτήσει οι εξής οδηγοί: