Τένις

Πρόκριση με «μαραθώνιο» για Παγδατή

Στον δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Open προκρίθηκε με πολλή δυσκολία ο Μάρκος Παγδατής κερδίζοντας τον Άλμπερτ Ράμος με 3-2 σετ.

Χρειάστηκε 4 ώρες και 15 λεπτά, αλλά τα κατάφερε. Ο Μάρκος Παγδατής προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Open νικώντας με 3-2 τον Ισπανό Άλμπερτ Ράμος (Νο 51).

Ο Κύπριος τενίστας, νούμερο 35 στην παγκόσμια κατάταξης, βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ, χάνοντας το πρώτο με 7-6 και το τρίτο με 6-4, ωστόσο ωθούμενος και από τους ιδιαίτερα εκδηλωτικούς (ίσως και… υπερβολικά για γήπεδο τένις) συμπατριώτες του κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Ισοφάρισε κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 7-6 και το τέταρτο με 6-3, ενώ στο τάι μπρέικ ήταν κυρίαρχος με 6-3.

Αντίπαλος του 27χρονου Παγδατή στον δεύτερο γύρο θα είναι ο Ιάπωνας Τατσούμα Ίτο (Νο 84), ο οποίος απέκλεισε τον Αυστραλό Τζον Μίλμαν (Νο 184) με 3-2 σετ, 6-4, 6-4, 3-6, 0-6 και 7-5.