Κύπρος

Ασταμάτητη η Ανόρθωση

Την καταπληκτική της χρονιά συνεχίζει η Ανόρθωση, η οποία για την 17η αγωνιστική πήρε τη νίκη 3-0 στην έδρα της Αλκή. Νίκη στο φινάλε για τον ΑΠΟΕΛ 2-1 εκτός έδρας τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Με μεγάλο πρωταγωνιστεί τον Γιάννη Οκκά, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (17’, 30’) η Ανόρθωση πήρε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Αλκή με σκορ 3-0 και συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της στο πρωτάθλημα.

Το τρίτο τέρμα της «κυρίας» πέτυχε με πέναλτι ο Σπαντάτσιο με εκτέλεση πέναλτι στο 57ο λεπτό. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς η Ανόρθωση παραμένει στην πρώτη θέση του πίνακα με έξι βαθμούς από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ.

Στο 99ο λεπτό ο Πίντο... λύτρωσε τον ΑΠΟΕΛ και του χάρισε τη νίκη 2-1 στην έδρα του Απόλλωνα Λεμεσού, η οποία τον διατηρεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Μερκίς στο 24’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο, στο 52΄Μπεναχούρ ισοφάρισε και ο Πίντο έκανε το τελικό 2-1 στις καθυστερήσεις.