Γερμανία

Επανεκκίνηση με… ματσάρα

Το πρώτο παιχνίδι μετά την διακοπή στο γερμανικό πρωτάθλημα ήταν άκρως εντυπωσιακό, καθώς η Σάλκε επικράτησε μέσα στην έδρα της 5-4 του Ανόβερο.

Φαίνεται πώς η διακοπή των πέντε αγωνιστικών στο γερμανικό πρωτάθλημα ήταν αρκετά μεγάλη και έκανε τις ομάδες να… διψούν για μπάλα.

Η 18η αγωνιστική, η πρώτη μετά την διακοπή, ξεκίνησε με το πιο εντυπωσιακό τρόπο, καθώς η Σάλκε πήρε μία πολύ μεγάλη εντός έδρας νίκη επί του Ανόβερο με σκορ 5-4 και ανέβηκε στην βαθμολογία του πρωταθλήματος, ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο 2013.

Τον… χορό των γκολ άνοιξε ο Φαρφάν στο 44’ σε ένα πρώτο μέρος χωρίς τις πάρα πολλές ευκαιρίες. Ο… κακός χαμός έγινε στο δεύτερο μέρος, καθώς σημειώθηκαν τα οχτώ από τα εννιά τέρματα της αναμέτρησης. Ο Ντράξλερ στο 49’ έκανε το 2-0 και όλα έδειχναν ότι οι «βασιλικοί μπλε» θα έφταναν στη νίκη εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, απάντησαν και μέσα σε τέσσερα λεπτά ισοφάρισαν, με τον Πίντο στο 55’ και τον Χούστζι στο 59’.

Η αντίδραση της Σάλκε ήταν άμεση και αρχικά ο Χόγκερ έκανε το 3-2 στο 64’ και ο Μάρικα το 4-2 στο 67’. Ένα λεπτό μετά ο Χούστζι μείωσε εκ νέου για το Ανόβερο. Ο Φαρφάν με το δεύτερο τέρματα του στην αναμέτρηση… ηρέμησε την ομάδα του, κάνοντας το 5-3 στο 88’. Ο Ντιούφ στο δεύτερο λεπτό τον καθυστερήσεων έκανε το τελικό 5-4.