Ισπανία

Έπεσε το… Κάστρο της Μπαρτσελόνα! (video)

Χάνει η Μπαρτσελόνα; Χάνει! Με τον Κάστρο να πετυχαίνει δύο γκολ και τη Σοσιεδάδ να κάνει απίστευτη ανατροπή, οι «μπλαουγκράνα» γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 3-2!

Ποιος το περίμενε πως θα χάσει η Μπαρτσελόνα. Και ειδικά όταν προηγήθηκε με 2 γκολ. Κι όμως όλα γίνονται.

Η «σεληνιασμένη» Σοσιεδάδ έκανε τρομερή ανατροπή, με πρωταγωνιστή τον Κάστρο (2 γκολ) και τον Αγκιρέτσε να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 3-2 και την πρώτη ήττα των Καταλανών μετά από 20 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Μπαρτσελόνα. Ο Λιονέλ Μέσι μόλις στο 7’ της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και φάνηκε πως από νωρίς οι Καταλανοί θα στήσουν… παρτάκι. Και ήρθε να το επιβεβαιώσει και η μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Πέδρο, όταν στο 14’ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο, ο διεθνής άσος πήρε… το αίμα του πίσω στο 25’, όταν οι παίκτες του συνεργάστηκαν άψογα και ο ίδιος από κοντά πλάσαρε για το 2-0 υπέρ των «μπλαουγκράνα». Ο «Λέο» στο 40’ έχασε την ευκαιρία να αυξήσει το δείκτη του σκορ, αφού στο ψιλοκρεμαστό που επιχείρησε, το δοκάρι έσωσε τη Σοσιεδάδ, το 2-0 παρέμεινε και κάπου εκεί άλλαξε η ροή του ματς.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Κάστρο μείωσε σε 2-1 και έδωσε εκ νέου ενδιαφέρον στο ματς. Τα… καλά ήρθαν στο 55’. Ο Πικέ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα (υπερβολική απόφαση) και άφησε τη Μπαρτσελόνα με δέκα παίκτες, που δεν φαινόταν σε καλή κατάσταση. Ο Ουρουγουανός άσος της Σοσιεδάδ «χτύπησε» και πάλι στο 63’ και έκανε το 2-2. Και ενώ η γκέλα των Καταλανών ήταν κοντά, ήρθε να στραβώσει εντελώς… το πράγμα. Κι αυτό γιατί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αγκιρίτσε έκανε το 3-2 υπέρ των γηπεδούχων, ολοκληρώνοντας μια σπουδαία ανατροπή και νίκη για την ομάδα του, που ταυτόχρονα σήμανε και την πρώτη φετινή ήττα της Μπαρτσελόνα στην Primera Division!

Real Sociedad vs Barcelona 3:2 GOALS HIGHLIGHTS από UCL2410