Βόλεϊ

Κοστίζει η χαλάρωση, ΑΕΚ

Την δεύτερή της απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών είχε η ΑΕΚ, καθώς άφησε ένα βαθμό στα Βριλήσσια μετά τη νίκη της με 3-2 σετ κόντρα στη τοπική ομάδα.

Όταν δεν τελειώνεις το ματς, θα το…πληρώσεις.

Έτσι την έπαθε και η ΑΕΚ κόντρα στα Βριλήσσια. Για την 14η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών, οι «κιτρινόμαυρες» ναι μεν επικράτησαν 3-2 σετ, διατηρούν το αήττητό τους, παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο είχαν την δεύτερή τους φετινή απώλεια.

Η «Ένωση» προηγήθηκε με 2-0 σετ, όμως πίστεψε πως το παιχνίδι εκεί… τελείωσε. Αυτή τη χαλάρωση επωφελήθηκαν τα Βριλήσσια, που ισοφάρισαν σε 2-2 και εξασφάλισαν ένα πόντο. Στο tie break έγινε… μάχη, με την ΑΕΚ να φεύγει νικήτρια, καθώς κατέκτησε το πέμπτο σετ με 22-20!

Λαχτάρισαν στην ΑΕΚ, καθώς η Μαρίνα Τσοχάτζη λιποθύμησε μετά το τέλος του αγώνα, ωστόσο η αθλήτρια μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο και είναι καλά στην υγεία της. Θα υποβληθεί και σε εξετάσεις για προληπτικούς λόγους.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 22-25, 19-25, 22-20

Βριλήσσια (Μάρκος Κωβαίος): Πετρουλάκη 5 (4/7 επ., 1 άσο), Σιλχάνοβα 20 (17/44 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ.), Καραγιώργου 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκότζη 24 (21/40 επ., 3 μπλοκ 57% υπ.), Μαβιλίδη 4 (3/6 επ., 1 άσο), Κοκκίου (λ. 45% υπ.), Τσουμή (λ), Γιοβάνη 2, Βασιλειάδη.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Τοτσίδου 9 (7/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 74% υπ.), Κις 29 (24/57 επ., 5 άσοι), Τζανακάκη 9 (7/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 25 (18/26 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Τσοχατζή 5 (1/7 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Μέντεζ 12 (11/30 επ., 1 άσο, 33% υπ.), Ρόγκα (λ., 52% υπ.), Παπαγεωργίου (λ), Γκούζου 4 (3/6 επ., 1 άσο).

ΔΑΣΩ-Μακεδόνες Αξιού 3-2

Ιστορική νίκη για πέτυχε το ΔΑΣΩ! Η νεοφώτιστη ομάδα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη μεγάλη κατηγορία του βόλεϊ γυναικών, αν και χρειάστηκε να φτάσουμε στην 14η αγωνιστική, επικρατώντας 3-2 σετ των Μακεδόνων Αξιού.
Μεγάλο ντέρμπι το παιχνίδι, με εναλλαγές στο σκορ και το ΔΑΣΩ να δείχνει ψυχραιμία στο κρίσιμο πέμπτο σετ και να παίρνει τους δύο βαθμούς.

Τα σετ: 20-25, 30-28, 25-20, 15-25, 15-12

Ηρακλής-Ανατόλια 3-1

Σχετικά εύκολο απόγευμα είχε ο Ηρακλής, που φιλοξένησε το Ανατόλια, του οποίου επικράτησε 3-1 σετ και σκαρφάλωσε κι άλλο στη βαθμολογία. Το Ανατόλια προς στιγμήν μείωσε σε 2-1 σετ, όμως ο «Γηραιός» δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε το 4ο σετ που του χάρισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Τα σετ: 25-13, 25-20, 25-27, 25-21