Γαλλία

Από ωραίος… μοιραίος

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας πήρε η Νανσί, επικρατώντας 4-2 στα πέναλτι της Νις, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Από τον παράδεισο στην… κόλαση έστειλε ο Τσβίτανιτς τη Νις, στην αναμέτρηση με τη Νανσί, για τους «32» του Κυπέλλου Γαλλίας. Ο Αργεντινός επιθετικός ήταν… ωραίος, κάνοντας το 2-2, στο 90+7’, με αποτέλεσμα να στείλει το ματς στην παράταση. Ωστόσο, ήταν και… μοιραίος καθώς αστόχησε -μαζί με τον Κολοτζιετζάκ- στη διαδικασία των πέναλτι και έδωσε την πρόκριση, στους «16» του θεσμού, στους ουραγούς της Ligue 1, οι οποίοι επικράτησαν στη «ρωσική ρουλέτα» με 4-2.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τη Νις, με τον Μποσέτι να τη βάζει μπροστά στο σκορ, στο 7ο λεπτό, αλλά ο Εφουλού να κάνει το 1-1 στο 23’. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης έδωσε και το προβάδισμα στη Νανσί, στο 57’, για να έρθει ο Τσβίτανιτς στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων και να στείλει το ματς στην παράταση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 στην κανονική διάρκεια.