Euroleague

Αήττητο δεν υπάρχει πια…

Το… πάτησε η Ουνικάχα! Η ομάδα της Μάλαγα πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση πήρε τη νίκη με σκορ 94-81, μέσα στη Μόσχα, κόντρα στην ΤΣΣΚΑ!

Για άλλη μία φορά στη φετινή Ευρωλίγκα αποδείχθηκε πως δεν υπάρχει φαβορί και αουτσάιντερ! Η Ουνικάχα, χωρίς τους Πάνκο και Πέροβιτς, επικράτησε με σκορ 94-81 της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, για την 5η αγωνιστική του TOP 16, με αποτέλεσμα να βάλει τέλος στο αήττητο που είχε μέχρι στιγμής στον πέμπτο όμιλο. Κορυφαίος για την ομάδα της Μάλαγα ήταν ο Ουίλιαμς με 28 πόντους, ενώ από τους Ρώσους ήταν οι Κρστιτς και Τεόντοσιτς με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τι κι αν πήγε με σοβαρές ελλείψεις στη Μόσχα -χωρίς Πάνκο και Πέροβιτς- η Ουνικάχα παρέδωσε μαθήματα επιθετικού μπάσκετ από το δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου. Μέχρι εκείνο το σημείο το σκορ ήταν στο 10-9 υπέρ της ΤΣΣΚΑ, ωστόσο η «καυτή» περιφέρεια της ομάδας από τη Μάλαγα, την έστειλε στο +10 (17-27) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτες του Ρέπεσα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +16 (25-41). Αλλά, τότε ξεκίνησε ένα προσωπικό… σόου του Τεόντοσιτς, ο οποίος έκανε το σκορ 33-45. Η μοναδική αντίδραση της Ουνικάχα ήταν ένα καλάθι με τον Λίμα (33-47), με τους παίκτες του Μεσίνα να κάνουν ένα σερί 10-0 μέχρι το τέλος και να διαμορφώνουν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 43-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ άλλαξε την εικόνα της, καθώς μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου είχε ροκανίσει τη διαφορά, παίρνοντας ακόμα και το προβάδισμα (50-49). Όμως, αυτό δεν πτόησε τους παίκτες της Ουνικάχα, οι οποίοι βρήκαν ξανά το ρυθμό τους και πέρασαν εκ νέου μπροστά (52-53). Από και εκείνο το σημείο και έπειτα, η αντίδραση της «ομάδας του στρατού» δεν ήρθε ποτέ και έτσι οι φιλοξενούμενοι θα ξεκινούσαν το τέταρτο δεκάλεπτο από το +9 (61-70), χάρη σε ένα σερί 7-0 στο τέλος της περιόδου. Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ομάδα από τη Μάλαγα εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (62-72), φτάνοντας ακόμα και στο +18 (62-80). Το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό για τους γηπεδούχους, με την Ουνικάχα να παίρνει τη μεγάλη νίκη με το τελικό 94-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-47, 61-70, 81-94

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17 (2τρ., 8 ασ.), Μίτσοφ 13 (3), Τζάκσον 4, Σοκόλοφ, Κρστιτς 23, Ουίμς 9, Ζοζούλιν, Κρίστμας, Καούν, Χριάπα 15 (3), Πονκρασόφ, Παπαλουκάς.

Ουνικάχα Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 14 (4), Ουίλιαμς 28 (6), Λίμα 9 (1), Βιδάλ 11 (3), Ουρτασούν, Κάλογουεϊ 9 (1), Βάσκεθ 4, Ντίας, Ζόριτς 12, Ντράγκιτς 7 (1).