Βόλεϊ

Μια κλάση ανώτερος

Μόνο στο δεύτερο σετ αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στην ΑΕΚ ο Φοίνικας Σύρου.

Οι νησιώτες επικράτησαν με 3-1 σετ του «Δικεφάλου» στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο πλαίσιο των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ των ανδρών και προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης, περιμένοντας την κλήρωση της ερχόμενης Πέμπτης, ώστε να μάθουν τον αντίπαλό τους.

Αντίθετα, οι «κιτρινόμαυροι» θα αρκεστούν στην προσπάθεια να επανέλθουν στην Α1.

Ο Φοίνικας στο ξεκίνημα του αγώνα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το άγχος των παικτών της ΑΕΚ και βρέθηκε να προηγείται με 0-5, αναγκάζοντας τον Γιώργο Κλαρούδα να πάρει γρήγορα το πρώτο τάιμ άουτ, ενώ πολύ γρήγορα πήρε και το δεύτερο, όταν ο Φοίνικας μετέτρεψε το 3-5 σε 3-9.

Από εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ «ανέβασε» την απόδοσή της σε υποδοχή και επίθεση, έπαιρνε εύκολα πλέον την αλλαγή, ωστόσο οι Συριανοί μέχρι το 17-21 δεν είχαν προβλήματα, όμως τα απέκτησαν στη συνέχεια. Με μπλοκ του εξαιρετικού Φραγκιαδάκη και κόντρα του Ρουμελιωτάκη, η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο (20-21), ενώ με νέα κόντρα του Ρουμελιωτάκη ισοφάρισε σε 22-22, βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο, αλλά στο 25-25 ο Ντορνέλας με επίθεση και ένα καλό σερβίς έδωσε το σετ στον Φοίνικα.

Η ΑΕΚ, όμως, είχε αποκτήσει πλέον ψυχολογία και στο δεύτερο σετ οι όροι αντιστράφηκαν, με την «Ένωση» να ξεκινά με ένα σερί 4-0, χωρίς ο Φοίνικας να μπορέσει ποτέ να αντιδράσει. Η ΑΕΚ πλέον έπαιζε με άλλο «αέρα», ο Φοίνικας χωρίς ποιοτική υποδοχή είχε προβλήματα στην επίθεση και το μπλοκ της ΑΕΚ έστειλε τη διαφορά στο 21-13 (από 17-13). Ο Πάτρας έριξε στο ματς τον Κουρνέτα, ωστόσο η ΑΕΚ ισοφάρισε με χαρακτηριστική ευκολία.

Στο τρίτο σετ, αρχικά για πρώτη φορά προέκυψε ισορροπία (5-4), για να ακολουθήσει ένα σερί 6-0 για τους Συριανούς, που εκμεταλλεύτηκαν την κακή υποδοχή των γηπεδούχων και προηγήθηκαν με 5-10, αλλά η συνέχεια θύμισε έντονα τα πρώτο. Παρόλο που ο Φοίνικας προηγήθηκε με 13-18, ένα σερί από κακές υποδοχές έφερε την ΑΕΚ στο 17-18 (ατομικό μπλοκ του Καπίρη στον Ντορνέλας), με τον Καπίρη να χάνει, μάλιστα, την ευκαιρία να ισοφαρίσει (κάρφωσε άουτ). Ο Φοίνικας ξέφυγε 18-21 (άουτ Αλεξίου), όμως η ΑΕΚ έφτασε πάλι στον πόντο (21-22) για να χάσει τρεις κόντρα επιθέσεις στο 22-23 κι, έτσι, ο Ντορνέλας βρήκε την ευκαιρία να «τελειώσει» το σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το 9-9 που μετατράπηκε σε 9-14, καθώς η ΑΕΚ «κόλλησε» επιθετικά, με τον Φοίνικα να φτάνει στο 10-16 με μπλοκ του Θάνου. Στο 13-20, το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, αλλά οι πεισματάρηδες γηπεδούχοι στην απέλπιδα προσπάθεια τους, μείωσαν σε 20-22 (άσος Κρέτση), αλλά τρία σερί μπλοκ των Συριανών έδωσαν οριστικό τέλος στον αγώνα.

Τα σετ: 25-27, 25-18, 23-25, 20-25

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης 1, Αλεξίου 11 (9/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ. 29% άριστες), Ρουμελιωτάκης 23 (22/28 επ., 1 μπλοκ), Καπίρης 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. - 24% άριστες), Φραγκιαδάκης 14 (9/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Σαμαντάς 8 (3/106 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κάπελλας –λ (64% υπ. - 45% άριστες) / Μιχαλόπουλος, Αναστασίου, Παπαδόπουλος, Πελτέκης

Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλός 15 (9/13 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τσέργας 1, Θάνος 14 (8/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ντορνέλας 18 (17/43 επ., 1 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 39% άριστες), Νικηφορίδης 6 (5/9 επ., 1 άσο, 45% υπ. – 29% άριστες), Γκαράς 76% υπ. – 62% άριστες) / Αρβανίτης 1, Κουρνέτας 3 (3 μπλοκ), Ίλιτς

«Ήταν ένα παιχνίδι πολύ δύσκολο, όπως το περιμέναμε, καθώς τα παιδιά της ΑΕΚ δεν είχαν τίποτα να χάσουν. Επαιξαν πολύ καλά και τους αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκαναν. Για εμάς, είναι σημαντικό ότι προκριθήκαμε, ότι πήρε ο Νικηφορίδης τέσσερα ακόμα σετ και ότι από αύριο επιστρέφει ο Λάππας, γιατί, ουσιαστικά, την ερχόμενη εβδομάδα η σεζόν μπαίνει στο πιο "καυτό" της σημείο», τόνισε ο τεχνικός των νικητών, Χρήστος Πάτρας.

Από την πλευρά του, ο Γιώργος Κλαρούδας παραδέχτηκε πως: «Κάναμε μια καλή εμφάνιση, αλλά ως προπονητής θα ήθελα και το κάτι παραπάνω. Κρατάμε, όμως, αυτή την εμφάνιση και πιστεύω ότι τα παιδιά κατάλαβαν σήμερα ότι μπορούν να κάνουν πολλά περισσότερα πράγματα, για αυτό το παιχνίδι θα μας βοηθήσει πάρα πολύ, εν όψει πλέι οφ. Αλλά, πρώτα από όλα, πρέπει να νικήσουμε το καθοριστικό ματς με το Κολλέγιο στον δεύτερο γύρο. Ξέραμε ότι η Σύρος είχε προβλήματα, προβλήματα που είχαμε κι εμείς βέβαια, είχαμε ευκαιρίες, αλλά από υπερβολικό ενθουσιασμό κάναμε κάποια λάθη τα οποία, απέναντι σε τέτοιους αντιπάλους, κοστίζουν».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης