Βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ!

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό! Στο πρώτο τους παιχνίδι στην Κυψέλη, οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-1 σετ της Λαμίας και έκαναν βήμα παραμονής στην Α1 βόλεϊ ανδρών!

Με τέτοιες εμφανίσεις, δεν πέφτει! Ο Παναθηναϊκός έπαιξε εξαιρετικά κόντρα στην Λαμία για την 17η αγωνιστική της Α1 ανδρών, την νίκησε 3-1 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνει για σωτηρία!

Στο πρώτο του παιχνίδι στην Κυψέλη, ήθελε να κάνει ποδαρικό… με το δεξί! Και τα κατάφερε. Αν και μετά το πέρας του πρώτου σετ, τα πράγματα φαίνονταν δυσοίωνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 25-22 σετ.

Στο δεύτερο οι Λαμιώτες μπήκαν καλύτερα, προηγήθηκαν νωρίς 12-9, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Το τριφύλλι με σερί 5-0, πέρασε μπροστά στο σκορ με 14-12 και όλα πήραν το δρόμο τους, για να έρθει το 1-1 με 25-22.

Σχεδόν μέχρι το τέλος του τρίτου σετ και πάλι η Λαμία ήταν μπροστά, όμως ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους, όπου οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερη ψυχραιμία και με 29-27 έκαναν το 2-1 υπέρ τους!

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι! Οι παίκτες του Καζάζη δεν άφηναν τη νίκη από τα χέρια τους, μπήκαν καλά και όσο περνούσε η ώρα στο τέταρτο σετ, όλο κι αυξανόταν η διαφορά, για να φτάσει ο Παναθηναϊκός στο 25-20 και τη νίκη με 3-1 σετ που του έδωσε τρεις βαθμούς.

Οι νικητές με το τρίποντο αυτό μειώνουν τη διαφορά τους από τη Νίκη Αιγινίου στον ένα πόντο και την έξοδό τους από τις θέσεις που οδηγούν στην δεύτερη κατηγορία.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 29-27, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης Σ.): Γουόλκερ 20 (18/36, 2 μπλοκ, 42% υποδοχή), Ιωάννου 16 (14/32, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (11/21, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Βόγκελ 15 (7/13, 3 άσσοι, 5 μπλοκ). Λιβαθηνός 2 (1 άσσο, 1 μπλοκ), Στίγγας 9 (4/8, 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 59% υπ. – 29% άριστες) / Βολουδάκης (25%υπ.), Λιόντας 1, Μαδούρας.

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Καραγάτσος 2 (1/4, 1 μπλοκ), Χριστοφορίδης 2 (2/8), Κόμελ 21 (18/36, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 64% υπ.), Χαντ 18 (15/31, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 41% υπ.), Δημητριάδης 1 (1 άσσο), Φίλιπας 13 (12/28, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 50% υπ. - 33% άριστες), Δραγκίδης, Καρβούνης.

Επιμέλεια: Αποστόλης Σπυρόπουλος