Euroleague

Καταλανικό «πάρτι» στην Τουρκία

Σε ένα ματς που κρίθηκε από το πρώτο… δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 99-60 της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, για την 8η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε με τον πιο εμφατικό τρόπο την ανωτερότητά της απέναντι στη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, νικώντας με σκορ 99-60 στην Τουρκία, για την 8η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας. Από την επιθετική… πολυφωνία των Καταλανών, αφού πέντε παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πιτ Μάικλ με 17. Για την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι, που πλέον έχουν δυσκολέψει αρκετά τα πράγματα για την πρόκριση στα προημιτελικά, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπογκντάνοβιτς και ΜακΚάλεμπ, με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Κανείς δεν αμφέβαλλε πως η αναμέτρηση της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ-Μπαρτσελόνα ήταν Δαυίδ εναντίον Γολιάθ, μόνο που στην προκειμένη περίπτωση ο δεύτερος επιβεβαίωσε –και με το παραπάνω- τον τίτλο του φαβορί. Τόμιτς, Χουέρτας και Ναβάρο έκαναν… πάρτι, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους Καταλανούς στο +10 (23-13). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και ακόμα… χειρότερα για την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι. Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο; 6-27 υπέρ των πρωταθλητών Ισπανίας, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με σκορ 50-19!

Το παιχνίδι είχε κριθεί από το πρώτο… δεκάλεπτο και αυτό φάνηκε και στο τρίτο, με τη μόνη διαφορά πως η Μπαρτσελόνα δεν έδειξε την ίδια διάθεση και στην άμυνα. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ επέτρεψαν το… σκοράρισμα στους Τούρκους, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το υπέρ τους 76-40. Όπως είναι φυσικό, με την εξέλιξη που είχε το ματς όλοι περίμεναν να λήξει το «μαρτύριο» της Φενέρ, το οποίο έλαβε τέλος με το εντυπωσιακό 99-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 19-50, 40-76, 60-99.

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 17(1), Ονάν 2, Ερμίς, Σάτο 2, Τρίπκοβιτς, Άντερσεν 2, Πεκέρ 9, Σαβάς 1, Μπατίστ, Καραμάν 7(1), Μπογκντάνοβιτς 18(3), Πρέλτζιτς 2.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 4, Χουέρτας 14(2), Ναβάρο 13(3), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 4, Ουάλας, Ινγκλς 13(3), Ραμπασέδα 2, Λόρμπεκ 9(1), Τζαβάι 3, Μάικλ 17(1), Τόμιτς 14.