Euroleague

Είναι βαριά η φανέλα…

Τα πέντε Ευρωπαϊκά της Μακάμπι είναι πολλά για να αφήσει από νωρίς την διεκδίκηση της πρόκρισης. Οι Ισραηλινοί «διύλυσαν» εύκολα την Σιένα με 92-61 και παραμένουν στο κόλπο των πλέι οφ.

Δεν είναι όποια κι όποια στην Ευρώπη για να πέσει αμαχητί στην διεκδίκηση τηςπρόκρισης.

Μπορεί η Μακάμπι να μην τα έχει πάει πολύ καλά μέχρι τώρα, όμως αυτή τη φορά «ξέρανε» την Σιένα με 92-61, απέδειξε πως παραμένει «βαριά» η φανέλα και με το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα, διατηρεί βάσιμες ελπίδες πρόκρισης.

Κορυφαίος για τους θριαμβευτές ο Σμιθ με 19 πόντους (5/6 τρ.), που είχαν συνολικά 12/20 από τα 6,75μ.! Το μεγάλο «όπλο»για τους Ιταλούς, Μπόμπι Μπράουν έμεινε στους 13 πόντους με 0/7 τρίποντα, δείγμα της κακής βραδιάς.

Το ματς:

Από την αρχή του παιχνιδιού, η Μακάμπι πήρε προβάδισμα στο σκορ 13-8 (4’), έχοντας ως «όπλο» τα τρίποντα. Ωστόσο, η Σιένα παρέμενε πάντα κοντά στο σκορ και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 9’ με τον Μπράουν και το20-19 υπέρ της. Εν τέλει η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 22-22.

Από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατούν «γκάζι» και να ανεβάζουν συνεχώς την διαφορά. Το 26-25 υπέρ των Ιταλών, έγινε μέσα σε πολύ λίγα λεπτά 37-28 υπέρ των Ισραηλινών! Ένα λεπτό πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +10 με 41-31, για να ολοκληρωθούν τα πρώτα 20λεπτά, με 46-34 για την Μακάμπι.

Όπως τέλειωσαν το πρώτο μέρος, ξεκίνησαν το δεύτερο οι παίκτες του Μπλατ. Με σερί 9-1, η Μακάμπι έφτασε στο 24’ στο +20 (55-35) κι όλα σιγά-σιγά άρχισαν να παίρνουν το δρόμο τους. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να το παρατάνε το ματς, οι γηπεδούχοι από την άλλη παρέμεναν «ζεστοί» και εν τέλει στο 30’, οι Ισραηλινοί ήταν μπροστά με 16 πόντους, 69-53 και ουσιαστικά τα πάντα είχαν τελειώσει.

Δεν της έφτανε αυτό της Μακάμπι. Ήθελε να διαλύσει την αντίπαλό της. Και το κατάφερε. Με σερί 21-4 στην τέταρτη περίοδο, το σκορ έγινε 90-57, δίνοντας διάστασεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων. Εν τέλει, η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30, με το τελικό 92-61 μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-34, 69-53, 92-61

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 14(2), Τζέιμς 14, Σμιθ 19(5), Χίκμαν 6(1), Πνίνι 15(2), Μέντλεϊ 1, Οχαγιόν 19(2), Πλάνινιτς, Λάντεσμπεργκ 4.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 13, Εζέ 9, Καραρέτο, Κανγκούρ 13(3), Σανικίτζε 6, Όρτνερ, Τζάνινγκ 7(1), Χάκετ 7(1), Μος 6(2).

Επιμέλεια: Αποστόλης Σπυρόπουλος