Δεν… περνάνε από την Πάτρα

Ο εντυπωσιακός Απόλλων Πατρών επικράτησε 78-66 στην έδρα του επί του Κολοσσού για την 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ αντρών.

Στην Πάτρα όπως φαίνεται δύσκολα… περνάνε οι ομάδες με τον Απόλλωνα να δείχνει ότι μέσα στο… σπίτι του είναι πάρα πολύ δυνατός.

«Θύμα» του αυτή τη φορά ο Κολοσσός για την 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ αντρών, τον οποίο νίκησε 78-66.

Οι Ροδίτες προσπάθησαν τουλάχιστον στα δύο πρώτα δεκάλεπτα να είναι ανταγωνιστική, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κλάιμπερ με τους 17 πόντους που σημείωσε.

Με την έναρξη του παιχνιδιού ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα και είχε το προβάδισμα, ωστόσο, άμεσα ο Απόλλων πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα και προηγήθηκε με 13-9. Η ομάδα της Ρόδου, όμως, έπαιξε καλή άμυνα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3, 18-15.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι Πατρινοί είχαν τις… απαντήσεις και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να προηγούνται με 7 πόντους, 37-30. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται στο σκορ 40-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν το… πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στους 13 πόντους, 52-39, δείχνοντας ότι είναι το… αφεντικό του αγώνα. Ο Απόλλων τελείωσε την τρίτη περίοδο μπροστά με 58-45.

Στην τέταρτη περίοδο το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ο Απόλλων ήταν να διατηρήσει αυτό το υπέρ του προβάδισμα και να μπορέσει να φτάσει σε μία ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Πατρινοί επικράτησαν 78-66 του Κολοσσού που αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 58-45, 78-66

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Μακ Κόλουμ 13, Αργυρόπουλος 9, Καπερώνης, Γκραντ 6, Λιανός 3, Πέτροβιτς 8, Κλάιμπερ 17, Ζαφείρης 3, Μολφέτας, Τέρνερ 5, Κρόλο 12, Έρτσεγκ 2

Κολοσσός (Βασίλης Φραγκιάς): Γεωργαλής, Κουμπούρας 8, Χάτεν 12, Καλαϊτζής 6, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 14, Ντεντί 5, Ματσάμας, Νάτζφεγι 4, Λάνγκφορντ 9, Ντουμπέ, Όσμπι 8

Επιμέλεια: Άλκης Κακολύρης