Τένις

Φορτσάρει ο «Νόλε»

Την 20η σερί νίκη του πήρε ο Νόβακ Τζόκοβιτς που αν και ξεκίνησε άσχημα, στην συνέχεια έκανε μια χαψιά τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Indian Wells.

Παραμένει ασταμάτητος!

Αν και η εκκίνησή του στο ματς ήταν κακή, στην συνέχεια εμφανίστηκε στο κορτ ο... κανονικός Νόβακ Τζόκοβιτς και διέλυσε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 2-0 σετ (7-6, 6-1) σε 1 ώρα και 8 λεπτά, για την πρόκρισή του στον τέταρτο γύρο του Indian Wells, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για τον τίτλο.

Έτσι, ο Νόλε έφτασε τις 20 σερί νίκες, έχοντας να χάσει από τον Οκτώβριο!

Το παιχνίδι δεν πήγαινε καλά στα πρώτα γκέιμ, με τον Σέρβο να κάνει πολλά λάθη και να δίνει την ευκαιρία στον Βούλγαρο αντίπαλό του να σερβίρει για το πρώτο σετ. Ωστόσο, «ξύπνησε» την κατάλληλη στιγμή, έκανε μπρέικ κι όλα πήραν το δρόμο τους. Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο προηγήθηκε εν τέλει στα σετ, όντας ανώτερος στο tie break, ενώ το δεύτερο ήταν απλώς τυπική διαδικασία, κατακτώντας το εύκολα με 6-1.

Επόμενο εμπόδιο για τον Τζόκοβιτς και μια θέση στα προημιτελικά του Masters, o Σαμ Κουέρϊ (Νο 23).

Επιμέλεια: Αποστόλης Σπυρόπουλος