Και με τη βούλα πρώτος ο Παναθηναϊκός!

Την πρώτη θέση της Α1 γυναικών στην κανονική διάρκεια «κλείδωσε» ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στον κατάμεστο «Τάφο του Ινδού» επικράτησε 71-68 του Ελληνικού στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Την κορυφή στην κανονική διάρκεια της Α1 γυναικών εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός! Μια αγωνιστική πριν το τέλος, οι «πράσινες» επικράτησαν 71-68 του Ελληνικού και είναι και μαθηματικά πρώτες. Επιπλέον έφτασαν στο 2-0 κόντρα στις σημερινές αντιπάλους τους, καθώς είχαν νικήσει και στο πρώτο γύρο και σε πιθανή διασταύρωση στον τελικό των πλέι οφ, τότε θα χρειάζονται μόλις μια νίκη για να πάρουν το πρωτάθλημα.

Το τριφύλλι,μπροστά στον γεμάτο «Τάφο του Ινδού», μετά το 5’ πήρε το προβάδισμα στο σκορ (12-10) και ουσιαστικά το δεκάλεπτο έκλεισε πολύ κοντά για τις δύο ομάδες (24-21). Και στο δεύτερο δεκάλεπτο, Παναθηναϊκός και Ελληνικό πήγαιναν χέρι-χέρι, με τις «πράσινες» να έχουν διαρκώς έναμίνι προβάδισμα και εν τέλει να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-33, έχοντας για κορυφαία την Δίελα με 13 πόντους.

Στο τρίτο, ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι, με την διαφορά να φτάνει σε διψήφια νούμερα (49-38) και μάλιστα οι παίκτριες της Σαμαντούρα διεύρυναν κι άλλο την διαφορά,καθώς προηγήθηκαν στο 30’ και με +16 (58-42).

Οι φιλοξενούμενες δεν τα παράτησαν και μπήκαν αποφασισμένες στο τελευταίο δεκάλεπτο να μειώσουν. Και τα κατάφεραν αφού η διαφορά έπεσε στους 5, 62-57. Η πίεση του Ελληνικού συνεχίστηκε και 30’’ πριν το τέλος το σκορ έγινε 68-67. Ωστόσο η ψυχραιμία της Ντέλβα από την γραμμή των βολών και το άστοχο τρίποντο της Αξιοπούλου στην εκπνοή χάρισαν την μεγάλη νίκη με 71-68 στον Παναθηναϊκό και την κορυφή οριστικά στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 38-32, 58-42, 71-68