Euroleague

Δεν χαρίζει τίποτα η Μπαρτσελόνα!

Τη νίκη με σκορ 83-74 επί της Κάχα Λαμποράλ πήρε η Μπαρτσελόνα, για τη 12η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας, δείχνοντας πως δεν θέλει να χάσει με τίποτα την πρωτιά του έκτου ομίλου.

Είναι πρώτη και έτσι όπως το πάει δεν θα την… κουνήσει κανείς από εκεί! Η Μπαρτσελόνα έκαμψε και την αντίσταση της Κάχα Λαμποράλ, επικρατώντας με σκορ 83-74, για τη 12η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας, μένοντας καθηλωμένη στην κορυφή του έκτου ομίλου. Κορυφαίος για τους Καταλανούς ο Λόρμπεκ με 16 πόντους, με τους Ναβάρο και Τόμιτς να προσθέτουν άλλους 14. Για τους Βάσκους μόνος του πάλευε ο Λάμπε, ο οποίος τελείωσε το ματς 21 πόντους.

Από το… τζάμπολ είχε πάρει το προβάδισμα (9-6) η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Κάχα Λάμποραλ, δείχνοντας πως δεν ήθελε να πάθει ανάλογο «χουνέρι», όπως το πρόσφατο στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ (15-12) όσο σκόραρε ο Ερτέλ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 181-2. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έφτασαν στο +8 (22-14), με τους Βάσκους να κάνουν ένα σερί 7-0 και να μειώνουν στον πόντο (22-21). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ήρθε η σειρά των γηπεδούχων να κάνουν ένα δικό τους 7-0 και να πάνε στο 29-21. Μάλιστα, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (35-25), την οποία και διατήρησαν σε αυτό το επίπεδο μέχρι και το τέλος (42-32).

Η Κάχα Λαμποράλ δεν έδειξε να πτοήθηκε από τη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να μπει στο δεύτερο και να αρχίσει να τη ροκανίζει. Η Μπαρτσελόνα προηγούταν 49-41, με τους παίκτες του Ζαν Τάμπακ να κάνουν ένα σερί 8-0 και να φέρνουν το ματς στα ίσα (49-49). Μάλιστα, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φόρα το προβάδισμα (52-53), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Καταλανούς να κάνουν ένα νέο 9-0 και να αποκαθιστούν την… τάξη (61-53). Οι γηπεδούχοι πήγαν στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι 61-56, με την Κάχα να μειώνει μέσα σε δύο λεπτά σε 63-61. Ωστόσο, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έδειξαν μέχρι το τέλος πως δεν πρόκειται να… χαριστούν σε κανέναν, ώστε να τερματίσουν πρώτοι στον έκτο όμιλο, επικρατώντας με το τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 42-32, 61-56, 83-74

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 8, Χουέρτας, Ναβάρο 14 (4), Γιασικεβίτσιους, Τoντόροβιτς 4, Ουάλας, Ίνγκλις 5 (1), Ραμπασέδα 3 (1), Λόρμπεκ 16 (2), Τζαβάι 4, Μάικλ 2, Τόμιτς 14.

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ, Νοσιόνι 11 (1), Μ. Μπιέλιτσα 7 (1), Σαν Εμετέριο 6, Πλάις 2, Ερτέλ 10 (2), Γιέλινεκ 3 (1), Λάμπε 21 (9/11 διπ.), Ν. Μπιέλιτσα 9 (2), Κοζέρ 5 (1).