Euroleague

Έμεινε με τη… γλύκα η Μάλαγα

Την ύστατη προσπάθεια για πρόκριση στα play offs της Ευρωλίγκας έκανε η Ουνικάχα Μάλαγα, επικρατώντας 70-64 της Αναντολού Εφές, ωστόσο ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μπάμπεργκ και έτσι όλα τελείωσαν…

Το παιχνίδι με την Αναντολού Εφές ήταν «χωρίς αύριο» για την Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία παρά τις απουσίες της πήρε σπουδαίο διπλό (70-64), ωστόσο από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός πήρε το διπλό κόντρα στην Μπάμπεργκ, τα όνειρά της για πρόκριση στα play offs της Ευρωλίγκας… εξανεμίστηκαν.

Κορυφαίος και καθοριστικός για άλλη μία φορά για την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα ήταν ο Μάρκους Ουίλιαμς 22 πόντους, με τον Λούκα Ζόριτς να προσθέτει άλλους 21. Από τους Τούρκους, ξεχώρισε ο Τζόρνταν Φάρμαρ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 13 πόντους.

Η Ουνικάχα πήγε την Τουρκία με απουσίες, ωστόσο ξεκίνησε σαν να παίζει πλήρης! Το 12-9 υπέρ της Αναντολού Εφές μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, μετατράπηκε σε 12-15 από τους παίκτες του Γιασμίν Ρέπεσα, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +3 (16-19). Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 6-1 πήραν ξανά το προβάδισμα για αρχή, στη συνέχεια το έφτασαν ακόμα και στο +7 (27-20) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 33-28.

Η διαφορά των πέντε πόντων της Αναντολού Εφές δεν… τρόμαξε την Ουνικάχα, η οποία μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και αφού αρχικά έκανε το 33-33, πήγε στο +4 (33-37). Ανάλογη ήταν και η συνέχεια, με τους Ουίλιαμς και Ουρτασούν να σκοράρουν από… παντού και να διατηρούν την ομάδα από τη Μάλαγα στο +3 μέχρι το τέλος (47-50). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μαχμούτι σοβαρεύτηκαν και με πρωταγωνιστή τον Φάρμαρ, ο οποίος σκόραρε και μοίραζε, το σκορ έγινε 60-55. Όμως, για άλλη μία φορά ο Μάρκους Ουίλιαμς δεν άφησε… μόνη την Ουνικάχα και με δικούς του πόντους της έδωσε το προβάδισμα (62-63). Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος, με τους Τούρκους να περνούν μπροστά (64-63), αλλά να τους… κάνει το 63-68 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τη νίκη να καταλήγει τους παίκτες του Ρέπεσα με το τελικό 64-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-28, 47-50, 64-70.

Αναντολού Εφές (Μαχμουτί): Μπαλμπάι, Φαρμάρ 13(3), Βούγιασιτς 5(1), Ερντέν 6, Τουντσερί 8, Σιπ 3(1), Γκονλούμ 11, Σαβάνοβιτς 3(1), Λούκας 9, Κούτσο 4(1), Μπάρατς 2.

Ουνικάχα Μάλαγα (Ρέπεσα): Ουίλιαμς 22(3), Λίμα 1, Πάνκο 1, Βιδάλ, Ουρτάσουν 12(2), Βάσκεθ 8, Ζόριτς 21, Ντράγκιτς 5.